Imieniny: Erazma, Katarzyny

Wydarzenia: Dzień Pluszowego Misia

Małopolska

Dni Austrii w Krakowie

flaga austrii fot. pixabay.com

Już po raz drugi Konsulat Generalny Austrii w Krakowie zaprasza na przełomie października i listopada na Dni Austrii. Projekt obejmuje wydarzenia z dziedziny kultury i sztuki oraz edukacji historycznej; to spotkanie z austriacką literaturą, muzyką, sztuką, fotografią i filmem. Inauguracją Dni Austrii 2016 będzie wernisaż wystawy Ericha Lessinga, który odbędzie się 18 października o godz. 18.00 w Żydowskim Muzeum Galicja.

 

Po nowym Jorku i Wiedniu w Krakowie zaprezentowane zostaną prace jednego z trójki (wraz z Inge Morath i Ernstem Haasem) najważniejszych Austriaków w historii światowej fotografii XX wieku. Hannah Lessing, córka artysty oraz Danielle Spera, dyrektorka Muzeum Żydowskiego w Wiedniu, dokonały bardzo subiektywnego wyboru zdjęć.  Tak powstała intrygująca wystawa obejmująca swym zakresem twórczość Ericha Lessinga począwszy od znanych fotoreportaży politycznych, aż po prace dotąd nigdy nie pokazywane, takie jak cykl Girls of the Sixties o wyborach Miss Polski w latach 60. ubiegłego wieku, czy zdjęcia belle femme na plaży w Cesenatico we Włoszech.

W bieżącym roku obchodzona jest 260 rocznica urodzin i 225 rocznica śmierci W.A. Mozarta. Z tego tytułu w Filharmonii Krakowskiej  odbędą się koncerty oratoryjne. Orkiestrą i Chórem Filharmonii Krakowskiej będzie dyrygował Sascha Goetzel, jeden z najwybitniejszych dyrygentów austriackich młodego pokolenia. Koncert 28 października o godz. 19.30 odbywa się z okazji Święta Narodowego Austrii; sobotni - 29 października o godz. 18.00 - pod Patronatem Generalnego Konsula Honorowego Austrii w Krakowie. Program: W. A. Mozart – I Symfonia Es-dur KV 16; J. Haydn – Symfonia g-moll, Hob: I:39; W. A.  Mozart – Requiem d-moll KV 626.

W ramach spotkań z literaturą organizatorzy szczególnie zapraszają na wieczór poświęcony profesorowi Rudolfowi Weiglowi: Wokół książki Fantastyczne laboratorium doktora Weigla z udziałem Haliny Szymury, autorki filmu ZWYCIĘŻYĆ ŚMIERĆ... prof. Rudolf Weigl (pokaz filmu), Krystyny Weigl-Albert – wnuczki Profesora i dr Grzegorza Szopy z Muzeum Narodowego w Przemyślu.

Na początku listopada odbędzie się TRAKL-TAT, czyli spotkania z poezją i sztuką inspirowaną twórczością Georga Trakla, austriackiego poety, który zmarł w Krakowie 3 listopada 1914 roku. 5 listopada poznamy laureatów 2. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego jego imienia. Galę konkursu 5 listopada o godz. 17.30 uświetnią Świetliki. W tym roku jury konkursu w składzie: prof. Marek Karwala (przewodniczący), Marcin Baran i Wojciech Bonowicz wybrało trójkę zwycięzców spośród ponad 180 autorów, którzy nadesłali zestawy swoich wierszy (rok temu było 56 autorów). 

W listopadzie mija 100 lat od śmierci cesarza Franciszka Józefa I. 7 listopada o godz. 18.00 w Sali Fontany Muzeum Historycznego Miasta Krakowa będą wspominane Dobre, austriackie czasy w Galicji m. in. z udziałem prof. Jacka Purchli i prof. Bogdana Szlachty. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ETIUDA & ANIMA (22-27 listopada 2016) w ramach cyklu Europa w Krótkim metrażu odbędzie się przegląd filmów austriackich oraz pokaz Tricky Woman. Z krakowską publicznością spotka się Maia Haderlap, austriacka pisarka, laureatka Nagrody Literackiej im. Ingeborg Bachmann. 22 listopada organizatorzy zapraszają do Międzynarodowego Centrum Kultury na spotkanie Anioł zapomnienia, które poprowadzi prof. Roma Sendyka.

Pełny program dostępny na stronie www.konsulataustrii.com oraz na stronach internetowych Partnerów Dni Austrii 2016.

Pomysłodawcą projektu Dni Austrii oraz organizatorem tegorocznej edycji jest Konsulat Generalny Austrii w Krakowie.

;