Imieniny: Miroslawa, Aleksandra

Wydarzenia:

Zdrowie

 fot. freeimages.com

Wyjątkowy weekend dla zdrowia szykuje się w Krakowie. Szpital Zakonu Bonifratrów wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szpitala Zakonu Bonifratrów organizuje już po raz czwarty "Dni Samarytańskie", podczas których odbędą się bezpłatne konsultacje specjalistyczne oraz badania diagnostyczne z elementami edukacyjnymi.

- Ideą tych dni jest udostępnienie mieszkańcom Krakowa i okolic możliwości wykonania badań i konsultacji lekarskich, które na co dzień ze względu formalnych kolejek są trudno dostępne - zapowiada Anna Szlama, kierownik działu organizacji i promocji bonifraterskiego szpitala.

Jak dodaje nazwa wydarzenia, które będzie się odbywać w dniach 9-10 czerwca, nawiązuje do postaci dobrego Samarytanina. - Wszyscy zaangażowani lekarze i pracownicy będą działać podczas weekendu wolontariacko. Udostępnione badania i atrakcje będą dla przybywających całkowicie bezpłatne. Chcemy wyjść naprzeciw bliźnim w imię słów św. Jana Bożego, które stanowią misję naszego szpitala: „Czyńmy dobro” - wyjaśnia.

W ramach sobotnich konsultacji, które będą się odbywać na terenie szpitala oraz pobliskim placu Wolnica od 9:00 do 13:00 chętni będą mogli skorzystać m.in. z porad z zakresu: chorób naczyń, chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, diabetologii, psychologii, psychiatrii, rehabilitacji laryngologii, neurologii, dermatologii, , kardiologii, pulmonologii, diabetologii czy geriatrii.

Aby skorzystać z konsultacji należy wysłać na adres dziensamarytanski@bonifratrzy.krakow.pl zgłoszenie zawierające imię i nazwisko, PESEL oraz adres zamieszkania z kodem pocztowym i podać rodzaj porady, z której chce się skorzystać. - Nie potrzeba żadnego skierowania, a osoby będą umówione na konkretną godzinę, więc nie trzeba będzie stać w kolejkach - zapewnia Szlama.

Dodatkowo cały dzień będzie można na bieżąco otrzymać radę z zakresu ziołolecznictwa, zmierzyć poziom cukru i ciśnienie, a także wyedukować się na temat cukrzycy czy też higieny mycia rąk. Ale bonifraterskie Dni Samarytańskie to nie tylko część medyczna.

Już o godz. 14:30 w sobotę rozpocznie się piknik rodzinny z mnóstwem atrakcji. W ogrodach bonifratrów wystąpią Jakubowe Muszelki, zawodnicy UKS Judo Kraków oraz Michał Ziomek - laureat Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Ponadto na dzieci czeka malowanie twarzy, pokaz sprzętu policyjnego czy zawody sportowe.

Z kolei w niedzielę przewidziano uroczystą Mszę św. o godz. 18:30. Po niej tegoroczne Dni Samarytańskich zwieńczy koncert Macieja Miecznikowskiego - muzyka, wokalisty i autora piosenek. Wykonawca zaśpiewa utwory z repertuaru oratoriów Zbigniewa Książka i Piotra Rubika oraz utwory o charakterze patriotycznym i niepodległościowym w związku z rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Z doświadczenia widzę, że ludzie przychodzą z dwóch powodów. Aby zająć się swoim zdrowiem i są to najczęściej ludzie starsi, których przeraża obecna w służbie zdrowia liczba skierowań czy długość kolejek oraz aby spędzić czas w rodzinnej i miłej atmosferze, bawiąc się radośnie z dziećmi czy posłuchać dobrej muzyki. Niezależnie od przyczyny zapraszamy wszystkich do spędzenia najbliższego weekendu z nami - zaprasza do udziału Anna Szlama.

 

Program:

9 czerwca 2018 r. godz. 9:00 – 13:00

Bezpłatne konsultacje specjalistyczne oraz badania diagnostyczne z elementami edukacyjnymi realizowane na terenie Szpitala oraz w namiocie na Pl. Wolnica.

Zakres udzielanych porad oraz specjaliści zaangażowani w wydarzenie:

Choroby naczyń: lek. Jacek Radwan, dr n. med. Piotr Kulig, lek. Mateusz Kózka, lek. Maciej Anielski, dr n. med. Bogusław Rudel, lek. Grzegorz Ciepiela,
Chirurgia Ogólna: dr n. med. Tomasz Gach, dr n. med. Dariusz Wąchol, lek. Katarzyna Gotfryd- Bugajska
Chirurgia Onkologiczna : dr hab. n. med. Mirosław Szura
Ortopedia i traumatologia narządu ruchu: lek. med. Stanisław Szymanik, lek. med. Michał Latos,
Diabetologia: dr n. med. Tadeusz Parpan
Psycholog: mgr Urszula Horwath, mgr Anna Mazankiewicz,
Psychiatra: lek. Agnieszka Basicz,
Rehabilitacja: dr n. o zdr. Rafał Trąbka, mgr Łukasz Gregulski
Kardiologia: dr n. med. Marcin Zaczek,
Geriatria: lek. med. Agnieszka Ozga,
Choroby wewnętrzne: lek. Dorota Studzińska
Neurolog: lek. Sylwia Datka
Laryngologia: dr n. med. Anna Konieczna
Ziołolecznictwo: lek. Zofia Kowalczyk- Babiak
Badania USG: lek. Andrzej Mikulski,
Spirometria: lek. Marcin Jelinek
Edukacja w cukrzycy: Jolanta Bielas
Edukacja Higieny Mycia rąk: dr n. med. Anna Szczypta

Pielęgniarki: lic.piel. Iwona Kolbusz, piel. dypl. Sylwia Galos, mgr Krystyna Samborska, mgr Marta Grochal, piel. dypl. Agata Cichoń, piel.dypl. Jadwiga Drozdowicz, lic.piel. Katarzyna Panek, piel. dypl. Małgorzata Nowakowska – Semerda.

W trakcie części medycznej będzie również możliwość skorzystania z:

Bezpłatnych Konsultacji w Poradni Ziołolecznictwa

Edukacja w Cukrzycy

Edukacja Higieny Mycia Rąk

Bezpłatny Pomiar Cukru we Krwi oraz Ciśnienia Tętniczego (stoisko na Placu Wolnica oraz w Ogrodach Bonifraterskich)

Rejestracja elektroniczna już trwa!
Zgłoszenia zawierające dane (imię i nazwisko, Pesel, adres zamieszkania z kodem pocztowym) wraz z podaniem rodzaju porady, należy wysyłać na adres:

dziensamarytanski@bonifratrzy.krakow.pl

 

9 czerwca 2018 r. godz. 14:30 – 18:00

Piknik rodzinny w Ogrodach bonifraterskich z mnóstwem atrakcji dla dużych i mniejszych.

14:30 Rozpoczęcie Pikniku

15:00 – 15:45 Występ Artystyczny: Jakubowe Muszelki

16:00 – 16:45 Pokaz Judo połączony z treningiem przeprowadzony przez UKS Judo Kraków

17:00 – 17:45 Występ Artystyczny: Michał Ziomek

Ponadto w Ogrodach Bonifraterskich:

Stoisko z wytworami rękodzieła – Warsztatów Terapii Zajęciowej organizowanych przez Dom Pomocy Społecznej Konwentu Bonifratrów w Zebrzydowicach,

Pokaz Ratownictwa Medycznego,

Pokaz edukacyjny Policji połączony z pokazem sprzętu policyjnego,

Gry i zabawy dla dzieci: malowanie twarzy, zabawy z chustą, zawody sportowe, piłkarzyki, cymbergaje, dmuchane ślizgawki,

Smaczny poczęstunek i cudowna atmosfera.

10 czerwca godzina 18:30

Uroczysta Msza Św. w Kościele Bonifratrów w Krakowie- Sanktuarium Św. Jana Bożego Patrona Chorych, ul. Krakowska 48.

Finałem tegorocznych Dni Samarytańskich jest koncert Macieja Miecznikowskiego muzyka, wokalisty, autora piosenek, aktora, showmana i osobowości telewizyjnej. Zaprezentowane zostaną m.in. utwory z oratoriów Zbigniewa Książka i Piotra Rubika oraz utwory o charakterze patriotycznym i niepodległościowym w związku z rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Odbędzie się on w Kościele Bonifratrów pw. Trójcy Przenajświętszej w Krakowie – Sanktuarium Św. Jana Bożego – Patrona Chorych.

 

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie: bonifratrzy.pl.

 

Oceń treść:
Źródło:
;