Imieniny: Anieli, Kwiryna, Leonarda

Wydarzenia: Światowy Dzień Muffinka

Z Bogiem

 fot. Fotolia.com

Krakowskie klaryski mają ciekawą propozycję dla kobiet. Zapraszają na dni skupienia w swoim klasztorze klauzurowym nie tylko osoby szukające swojego życiowego powołania, ale również te, które już go odkryły.

Czy rekolekcje dla kobiet u sióstr klauzurowych mogą cieszyć się zainteresowaniem? Jak najbardziej! - Dni skupienia były przygotowywane zasadniczo dla dziewczyn, które rozeznają powołanie. Okazało się jednak, że coraz częściej o taki czas i chęć poznania oraz doświadczenia naszej duchowości zaczęły pytać kobiety, które już znalazły swoją drogę życia - opisuje s. Joanna, odpowiedzialna za ich organizację.

Jak dodaje, św. Klara, czyli założycielka zgromadzenia, może być doskonałym wzorem dla współczesnych. - Na pewno wyróżnia ją pokora, niezwykła pobożność, duch pokuty oraz ogromna miłość. To cechy, które powinny być podstawowe dla wierzących. Dodatkowo jej historia pokazuje jak ważna w życiu jest odwaga i pełnia wiary - tłumaczy.

Klaryski dopasowały tematy spotkań jednodniowych lub weekendowych do potrzeb kobiet, które się na nie zgłaszają. - Nie chcemy, by ten czas był tylko przestrzenią do oderwania się od zabiegania i codzienności. Pragniemy, by każda przybywająca znalazła coś specjalnie dla siebie i aktualnie przeżywanego stanu ducha. Dlatego oprócz rozeznawania odpowiedzi na powołanie, poruszamy m.in. zagadnienia duchowości zgromadzenia czy odkrywania pragnień, które Bóg złożył w sercu człowieka - wymienia s. Joanna.

Zakonnica dopowiada, że pobyt w klasztorze sióstr klauzurowych pomaga spojrzeć na rzeczywistość z innej perspektywy. - W naszym charyzmacie poprzez pracę i modlitwę okazujemy miłość do Boga i człowieka. W ramach życia kontemplacyjnego taką miłość można przeżywać w pełni tylko, jeśli się na nią odpowie. I tego chcemy też nauczyć - poprzez wsłuchanie się i dotknięcie szczególnego misterium obecności Boga w życiu - podkreśla.

Stąd w planie dni skupienia zawsze znajdują się adoracja, Liturgia Godzin, Eucharystia i modlitwa w ciszy. Dopełnia ją możliwość rozmowy. - To niezwykle ważne, gdyż podczas modlitewnego zanurzenia się w ciszy pojawia się w nas wiele pytań, które być może trzeba skonfrontować także z bliźnim – dopowiada s. Joanna.

Dobro płynące z dni skupienia u krakowskich klarysek potwierdzają dotychczasowe uczestniczki. – Największym darem było dla mnie odczucie, że Bóg kocha mnie za darmo, mimo wszystkich moich grzechów. A św. Klara stała się dla mnie naprawdę mocnym przewodnikiem, wskazującym jak dobrze budować relację z Jezusem - przyznaje Karolina.

Szczegółowe terminy i tematyka dni skupienia u klarysek w Krakowie dostępna jest na stronie www.klaryski.pl. Pierwsze dni skupienia w tym roku odbędą się 7 marca.

Oceń treść:
Źródło:
;