Imieniny: Jerzego, Wojciecha

Wydarzenia: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Świadkowie wiary

 fot. Michał Henkel

27. września w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odbędzie się beatyfikacja Matki Klary Szczęsnej - współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr Sercanek. 16 września w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich zaprezentowano plan uroczystości.

- W Rzymie u św. Piotra śpiewa się i odmawia hymn "Felix Roma", odniósłbym to do Krakowa "Felix Cracovia", bo do grona tylu świętych, którzy są związani z Krakowem i mają tu swoje groby, dołączymy za parę dni nową błogosławioną - cieszył się kard. Stanisław Dziwisz.

Jak dodał metropolita krakowski, tym samym Matka Szczęsna wraz z siostrami sercankami dołącza do wielkich jałmużników Krakowa, bo wszystkie od początku pracowały wśród biednych i opuszczonych. Z Krakowa rozeszły się  po całym świecie, a przez 27 lat pracowały też w Watykanie u boku św. Jana Pawła II.

- To wielka radość, nowa błogosławiona. Będziemy mogli za jej wstawiennictwem prosić Pana Boga o różne łaski potrzebne w życiu Krakowa i każdego z nas - podkreślał hierarcha.

Życiorys błogosławionej po krótce przypomniała Matka Generalna Zgromadzenia Sióstr Sercanek - siostra Agnieszka Kijowska.  O przebiegu samej uroczystości mówił  natomiast ks. prof. Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Jak wspominał, niegdyś wielu beatyfikacjom przewodniczył sam Ojciec Święty, dziś robi to zwykle prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato i to on zaliczy Klarę Szczęsną w poczet błogosławionych.  - Po liturgicznym przygotowaniu czyli litanii do wszystkich świętych ks. kardynał odczyta formułę beatyfikacyjną a nastepnie wygłosi homilię w której jeszcze raz ukaże Kościołowi Matkę Klarę Szczęsną - mówił ks. Machniak.  

W uroczystej Mszy świętej wezmą udział również znakomici goście m.in. prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej - kard. Zenon Grocholewski, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, Nuncjusz Apostolski w Polsce abp. Celestino Migliore, kard. Franciszek Macharski, kard. Marian Jaworski, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki i metropolita lwowski  abp. Mieczysław Mokrzycki. Swoją obecność w Krakowie potwierdziło  też blisko 20 biskupów  z całego kraju oraz wielu przełożonych  zgromadzeń zakonnych.

Radości nie krył również kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II - ks. prałat Jan Kabziński,  który zapewniał, że na Białych Morzach wszystko już przygotowano, tak by jak nalepiej przyjąć wszystkich uczestników wrześniowych uroczystości. - Zrobiliśmy wszystko, by przygotować parkingi i utwardzić teren, gdzie będą mogły zatrzymywać się samochody. Myślę, że miejsca jest wystarczająco dużo, dlatego mogę śmiało powiedzieć: zapraszamy krakowian i nie tylko na to spotkanie - zachęcał ks. Kabziński.

Proces beatyfikacyjny Klary Ludwiki Szczęsnej trwał przeszło 20 lat. Otworzył go 25 marca 1994 r. kard. Franciszek Macharski. 20 grudnia 2012 r. Benedykt XVI podpisał dekret o heroiczności jej cnót, a 5 czerwca 2015 r. ojciec święty Franciszek promulgował dekret o cudzie przypisywanym wstawiennictwu czcigodnej służebnicy Bożej.

Uroczystości beatyfikacyjne założycielki sercanek rozpoczną się 27 września o godz. 10.30. Poprzedzi je nabożeństwo przygotowujące do udziału w Eucharystii.

Źródło:
;