Pod oknem
Do zbawienia trzeba podchodzić z odpowiedzialnością
Kardynał Stanisław Dziwisz przewodniczył 21 sierpnia popołudniowej Mszy św. podczas III Ogólnopolskiej Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia do krakowskiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Zwrócił uwagę zebranych, że człowiek powinien podchodzić do spraw swego zbawienia z odpowiedzialnością, gdyż miłość Boga nie jest tanim towarem - jest miłosierna, ale i wymagająca.
Odwołując się do słów dzisiejszej Ewangelii metropolita krakowski podkreślił, że do sprawy zbawienia trzeba podchodzić z największą odpowiedzialnością, gdyż drzwi prowadzące do królestwa Bożego są ciasne.
"Bóg nie ofiaruje człowiekowi taniego towaru. Miłość Boga jest miłosierna, ale wymagająca, szanująca wolność człowieka, a więc pozostawiająca mu możliwość decydowania o swoim losie. Bóg nie chce mieć w nas niewolników. On nas kocha, ale także oczekuje na naszą odpowiedź miłości" - nauczał.
Purpurat wskazał, że podstawą idei organizowania obecnej pielgrzymki była dobra pamięć o szczególnym wydarzeniu - o konsekracji łagiewnickiego sanktuarium przez św. Jana Pawła II. Podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do wzniesienia łagiewnickiego miejsca kultu, w tym w sposób szczególny zmarłemu na początku sierpnia kard. Franciszkowi Macharskiemu.
"Dziękuję Biskupowi Janowi, dziękuję księdzu kustoszowi Franciszkowi Ślusarczykowi i księżom współpracownikom. Wyrażam wdzięczność Siostrom Miłosierdzia i współpracownikom świeckim" - dodał.
"Dziś, po czternastu latach, możemy dziękować, że wypowiedziana wtedy modlitwa i życzenie Ojca Świętego urzeczywistnia się na naszych oczach. Sanktuarium stało się niezwykle prężnym ośrodkiem ducha, do którego przybywają pielgrzymi z całego świata" - ocenił hierarcha. Uznał, że stanowi ono ważny punkt odniesienia dla wszystkich, którzy swoje sprawy powierzają Bogu miłosiernemu.
Metropolita krakowski, przywołując w homilii Światowe Dni Młodzieży wskazał, że młodzi, którzy byli ich uczestnikami, zapalili w Krakowie płomień wiary, który zanieśli do swoich domów i środowisk. "Zabrali stąd iskrę Bożego miłosierdzia i dzięki nim prawda o Bogu miłosiernym dotarła i jeszcze bardziej ugruntuje się w wielu zakątkach naszego niespokojnego, wstrząsanego konfilktami świata, tak bardzo potrzebującego przebaczenia, pojednania i miłosierdzia. Jest za co dziękować Bogu!" - opisał.
Purpurat zachęcił, aby przybyli do łagiewnickiego sanktuarium zabrali do swoich domów świadectwo wiary, pobożności i dobroci ludzi, którzy stanowią wielką rodzinę Czcicieli Bożego Miłosierdzia. "Zabierzmy ze sobą słowo Boże, które karmi nasze dusze, rozpala nasze serca i umacnia naszą wolędo pełnienia świętej woli Bożej" - dodał.
"Powróćmy do naszych codziennych spraw, nie zawsze łatwych. Chrystus nikomu z nas nie obiecał łatwego życia. Zapewnił nas tylko o jednym: że pozostanie z nami na zawsze aż do skończenia świata" - powiedział na zakończenie kard. Dziwisz.