Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny

Wydarzenia: Światowy Dzień Raka Krwi

Wspomnienia

Dom rodzinny Jana Pawła II po raz pierwszy na Nocy Muzeów

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach weźmie po raz pierwszy udział w akcji Noc Muzeów. Koordynatorem przedsięwzięcia w całym powiecie jest wadowickie Muzeum Miejskie w Wadowicach.


Po wystawach o bł. Janie Pawle II – „Skarb mojego życia. Replika Domu Rodzinnego Jana Pawła II”, znajdującej się w tymczasowych pomieszczeniach parafialnych, oraz „Wadowice Karola Wojtyły w miejskim muzeum – oprowadzać będzie przewodnik.

Dzieci mogą wziąć udział w zajęciach warsztatowych. Przygotowano również plenerowe pokazy filmowe i replikę przedwojennego samochodu. Na godz. 20.00 zaplanowano koncert plenerowy zespołu Rzeszów Klezmer Band.

Oprócz wadowickich placówek w Nocy Muzeów udział wezmą: Muzeum Emila Zegadłowicza w Gorzeniu Górnym, Izba Regionalna Ziemi Andrychowskiej, Muzeum – Dwór w Stryszowie. Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu i Izba Muzealna im. prof. Antoniego Krajewskiego w Lanckoronie.

Muzea będą czynne w sobotę w godzinach od 18.00 - 24.00.

Pielgrzymi przybywający do rodzinnego miasta Karola Wojtyły mogą obejrzeć trzy wystawy związane z papieżem. W domu katolickim przy parafii Ofiarowania NMP czynna jest ekspozycja „Skarb mojego życia” – to replika Domu Rodzinnego Jana Pawła II. Wystawa obejmuje replikę mieszkania Wojtyłów z lat 20. ub. wieku w skali 1:1 oraz unikalne eksponaty i pamiątki związane z Ojcem Świętym.

Można zobaczyć m.in. obrazek – pamiątkę Pierwszej Komunii Świętej; szkaplerz, który kilkuletni Karol otrzymał od karmelitów w Wadowicach na Górce i który nosił przez wiele lat; ubranie sportowe, narty i wyposażenie turystyczne młodego Karola Wojtyły z jego wypraw górskich z lat 50.; oryginalne zdjęcia z albumu rodzinnego Wojtyłów; strój kardynalski noszony podczas konklawe; sutannę, którą Jan Paweł II założył bezpośrednio po wyborze, aby udzielić pierwszego błogosławieństwa „Urbi et orbi”. Wystawa zawiera najcenniejsze pamiątki związane z Karolem Wojtyłą oraz multimedialne prezentacje nowego muzeum, które po remoncie uruchomione zostanie w 2012 roku.

W Muzeum Miejskim czynna jest wystawa „Wadowice Karola Wojtyły”. Niezwykła ekspozycja za pomocą najnowocześniejszych środków multimedialnych oddaje atmosferę przedwojennego miasta, w którym żył mały Lolek, a później młody Karol. Ekspozycja ukazuje wpływ Wadowic na osobowość przyszłego papieża. Poszczególne sale prezentują życie religijne, szkołę, wadowicki rynek, salę gimnastyczną TG Sokoła oraz pokój mieszczański.

Tło kulturalno-historyczno-społeczne tworzą kroniki filmowe, prezentacje multimedialne oraz przedwojenne plakaty. Wystawa odtwarza fragmenty przestrzenne miasta: witryny sklepowe, słynną cukiernię Hagenhubera, księgarnię Foltynów, trafikę, oraz klasę gimnazjalną.
Wystawę otwarto 2 kwietnia 2008 roku, w trzecią rocznicę śmierci Jana Pawła II. Ostatnio została odnowiona i uzupełniona.

Do końca czerwca br. można też oglądać na wadowickim rynku 100 zdjęć, ilustrujących życie i pontyfikat bł. Jana Pawła II. Oryginalne fotografie wykonali dziennikarze francuskiej agencji Agence France Presse. Inauguracja wystawy pt. "Błogosławiony Jan Paweł II w drodze do świętości" odbyła się 13 maja br. w 30. rocznicę zamachu na papieża.

Źródło:
;