Imieniny: Romana, Ludomira, Lecha

Wydarzenia: Dzień Chorób Rzadkich

Ciekawostki

Dominikańska bazylika w Krakowie w aplikacji mobilnej

 fot. www.krakow.dominikanie.pl

Powstała nowa aplikacja mobilna, która umożliwia wirtualne zwiedzanie dominikańskiej bazyliki Świętej Trójcy w Krakowie. Zakonnicy przygotowali dwie trasy zwiedzania.

Krakowscy dominikanie uruchomili aplikację, by umożliwić zwiedzanie swojej świątyni także tym, którzy nie są w stanie przyjechać do stolicy Małopolski. Dostępne są dwie ścieżki zwiedzania.

Pierwsza z nich ma charakter historyczno-architektoniczny i przedstawia budowlę jako dziedzictwo kulturowe. „Na szlaku dowiadujemy się, jak kościół zmieniał się przez kolejne wieki, a także poznajemy miejsca o szczególnej wartości historycznej” - wyjaśniają pomysłodawcy programu.

Druga ścieżka to ścieżka religijna, która prezentuje Bazylikę Świętej Trójcy jako miejsce kultu. „Podążając nią, odkrywamy symbolikę poszczególnych części kościoła oraz poznajemy postać Jacka Odrowąża i innych świętych dominikańskich” - wskazano na stronie www.krakow.dominikanie.pl.

Ścieżki zwiedzania w kilku językach. Przygotowano także moduł z napisami lub tłumaczeniem na polski język migowy.

Dla tych, którzy nie mogą odwiedzić Krakowa i zobaczyć bazyliki na żywo, aplikacja oferuje zdjęcia panoramiczne (360°) oraz możliwość skorzystania z technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR).

„To kaplica poświęcona pierwszemu polskiemu dominikaninowi, zmarłemu w roku 1257 a kanonizowanemu w 1594 - znajduje się po północnej stronie prezbiterium, na piętrze. Od zachodu znajduje się przed nią obszerny podest, na który można wejść schodami z nawy północnej” - brzmi fragment opisu kaplicy św. Jacka Odrowąża, przygotowany dla użytkowników nowej aplikacji.

Zwiedzanie dostępne jest w następujących językach: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, ukraińskim, a także w module z napisami lub tłumaczeniem na polski język migowy (PJM).

- Ta aplikacja opowiada o wielu szczegółach i detalach, o których nie mówi się na co dzień. One nie są powszechnie znane i zarówno osoby, które zwiedzają świątynię osobiście, jak i te, które oglądają ją poprzez aplikację, mogą dzięki temu poznać naprawdę wiele ciekawostek - namawia do korzystania z programu o. Piotr Ciuba OP.

Aplikację „Holy Trinity - guide” można pobrać z Google Play i AppStore, w zależności od systemu operacyjnego, który posiadamy na swoim telefonie.

Oceń treść:
Źródło:
;