Watykan
Domniemane relikwie św. Piotra znalezione w Rzymie
Fragment kości opatrzony napisem, że są to relikwie św. Piotra, znaleziono niedawno w rzymskiej dzielnicy Zatybrze. Odkrycia dokonano podczas remontu położonego w pobliżu brzegów Tybru kościoła Santa Maria in Cappella, pod mensą ołtarza konsekrowanego pod koniec XI wieku, w niewielkiej urnie pochodzącej z tego samego okresu.
Umieszczone tam napisy identyfikują też relikwie innych papieży pierwszych wieków, świętych Korneliusza, Kaliksta i Feliksa. Znalezisko przekazano od razu do przechowania i zbadania wikariatowi diecezji rzymskiej.
Na razie nie można jeszcze nic powiedzieć o pochodzeniu relikwii ani ich autentyczności. O tych, które odkryto podczas prowadzonych z woli Piusa XII wykopalisk pod Bazyliką Watykańską, wiemy przynajmniej tyle, że znajdowały się w historycznie udokumentowanym miejscu czci grobu Apostoła i że są to fragmenty kości człowieka, który żył w I wieku po Chrystusie. Wiadomo, że szczątki św. Piotra przenoszono w pierwszych wiekach w różne miejsca Wiecznego Miasta.
Ołtarz we wspomnianym kościele na rzymskim Zatybrzu konsekrowano za pontyfikatu Urbana II, który rezydował na Wyspie Tyberyjskiej, ponieważ pałac papieski na Lateranie zajmował wtedy antypapież Klemens III. Istnieje przypuszczenie, że kościoła Santa Maria in Cappella papież Urban używał jako swej kaplicy.