Imieniny: Lubomira, Benedykta

Wydarzenia: Światowy Dzień Poezji

Polska

Doroczna pielgrzymka parlamentarzystów na Jasną Górę

 fot. Krzysztof Petela

We wtorek 2 lutego do sanktuarium na Jasnej Górze przybyła 32. pielgrzymka parlamentarzystów. Tradycyjnie, spotkanie miało miejsce w Święto Ofiarowania Pańskiego potocznie zwane świętem Matki Bożej Gromnicznej. We wspólnych modlitwach udział wzięli marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz wicemarszałek Senatu Marek Pęk. Obecna była również Agnieszka Kaczmarska, szef Kancelarii Sejmu oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

 

Uroczystości w Częstochowie otworzyło nabożeństwo w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej pod przewodnictwem ks. abp. Wacława Depo. Na zakończenie mszy św. Marszałek Sejmu podziękowała kapłanom za życzliwe przyjęcie i wspólna eucharystię. – Jestem przekonana, że każdy na nas wyjdzie stąd umocniony wiarą, nadzieją i dążeniem do tego, żebyśmy byli jednością – zaznaczyła marszałek Witek.

W homilii abp Depo przypomniał słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane w listopadzie 2000 r. w Rzymie do polityków z całego świata. Mówiąc o powinnościach polityków związanych z tworzeniem prawa, Papież podkreślał wówczas, że normatywnym punktem odniesienia także dla prawa cywilnego jest pochodzące od Boga prawo naturalne. - Podstawą wartości nie mogą być tymczasowe i zmienne większości opinii publicznej, ale wyłącznie uznanie obiektywnego prawa moralnego, które jako prawo naturalne wpisane jest w serce człowieka – zaznaczył kapłan.

Marszałek Sejmu wpisała się także do księgi pamiątkowej klasztoru oo. Paulinów, w którym poprosiła o błogosławieństwo w pracy i umocnienie na cały rok.

Na Jasnej Górze Elżbieta Witek złożyła również wiązankę przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy pod Smoleńskiem, a także wraz z posłami oddała hołd Janowi Pawłowi II.

Pielgrzymce przewodniczył duszpasterz parlamentarzystów ks. Piotr Burgoński. W tym roku – z powodu obostrzeń związanych z epidemią – w spotkaniu wzięła udział mniejsza niż w ubiegłych latach reprezentacja posłów i senatorów.

Oceń treść:
;