Polska
Dożynki Prezydenckie w Spale
Msza święta z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odprawiona w Kaplicy Polowej AK w Spale (Łódzkie) rozpoczęła w niedzielę 11 września Dożynki Prezydenckie. Tradycja spalskiego święta plonów sięga 20-lecia międzywojennego.
Jeszcze przed rozpoczęciem obchodów święta plonów para prezydencka wspólnie ze złotą medalistką igrzysk w Rio Anitą Włodarczyk złożyła kwiaty przy kamieniu upamiętniającym lekkoatletkę i mistrzynię olimpijską Kamilę Skolimowską. Przedwcześnie zmarła w 2009 r. lekkoatletka jest patronką stadionu, na którym odbywają się dożynki.
Po nabożeństwie odprawionym w intencji rolników przez biskupa diecezji łowickiej Andrzeja F. Dziubę para prezydencka wraz z korowodem dożynkowym przejdzie na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie zaplanowana jest ceremonia dożynkowa i wystąpienie Andrzeja Dudy.
Prezydent odwiedzi też rozstawione na spalskim stadionie Miasteczko Regionów, w którym swoje zwyczaje, regionalne specjalności i kulturę prezentuje każde z 16 województw.
Dzień wcześniej - w sobotę - małżonka prezydenta wzięła udział w prezentacji grup z całego kraju uczestniczących w konkursie na najpiękniejszy i najokazalszy wieniec dożynkowy.
Zwyczaj organizowania w Spale dożynek, w których w roli gospodarza przyjmującego bochen chleba upieczonego z tegorocznych plonów występuje prezydent kraju, narodził się w 20-leciu międzywojennym. W latach 1927-1938 organizowano je z inicjatywy Ignacego Mościckiego.
Po 62 latach tradycję wskrzesił prezydent Aleksander Kwaśniewski. W latach 2006-2008 święto plonów miało charakter regionalny. W 2009 r. gospodarzem spalskich dożynek był Lech Kaczyński, w kolejnych latach - Bronisław Komorowski. Andrzej Duda, jako prezydent bierze w nich udział po raz drugi.