Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Płynów Do Naczyń

Kulturalnie

Drugie spotkanie w ramach projektu „Emanacja Rapsodyków”

„Scena Papieska” Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprasza na drugie, otwarte spotkanie realizowane w ramach projektu „Emanacja Rapsodyków”, które odbędzie się 9 czerwca 2015r. (wtorek) o godz. 17.00 w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej (ul. Podzamcze 8).

 

Tematem spotkania będzie działalność artystyczna Teatru Rapsodycznego Mieczysława Kotlarczyka w drugim i trzecim okresie istnienia tej Sceny, czyli w latach 1945 – 1953 oraz 1957 – 1967. Dyskusję podejmą aktorzy, kolejno: Halina Kwiatkowska, Tadeusz Szybowski  i Tadeusz Malak.  

Halina Kwiatkowska opowie o pierwszych powojennych sezonach pracy Zespołu (z TR współpracowała do 1947 roku). Tadeusz Szybowski odwoła się do wspomnień z lat pięćdziesiątych (w TR występował w l. 1951-53), a Tadeusz Malak opowie o swoich doświadczeniach związanych z trzecim etapem działalności tego wyjątkowego Teatru Słowa (jako aktor, także reżyser związał się ze Sceną Mieczysława Kotlarczyka na sześć lat od 1957 roku).

W relacjach Artystów pojawią się wspomnienia związane z osobą świętego Jana Pawła II. Losy tej Sceny i jej Twórców zawsze bliskie były Jego sercu.

Dyskusję aktorów poprzedzi wykład-wprowadzenie wybitnego znawcy tematu, profesora Jacka Popiela, autora m.in. wydanej w Krakowie w 2006 roku książki, pt. „Los artysty w czasach zniewolenia. Teatr Rapsodyczny 1941 – 1967”, publikacji nominowanej do Nagrody im. J. Długosza.

Instytut projektem „Emanacja Rapsodyków” pochyla się nad historią Teatru Rapsodycznego. W 2015 roku, w ramach tego przedsięwzięcia, odbywają się spotkania z teatrologami, aktorami i twórcami tej Sceny poświęcone jej historii, repertuarowi, a także roli i znaczeniu w dziejach teatru polskiego XX. wieku.

Jesienią zaprezentowana zostanie wystawa poświęcona dorobkowi artystycznemu Teatru.  

Serdecznie zapraszamy !

WSTĘP WOLNY!

Patronat honorowy nad projektem objęli:

- Jego Eminencja Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz – Arcybiskup Metropolita Krakowski
- ZASP – Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji

Organizator projektu: Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie – w ramach „Sceny Papieskiej”

Współorganizatorzy projektu:

- Archiwum Narodowe w Krakowie
- ZASP – Oddział w Krakowie

Patroni medialni: Radio PLUS, portal Franciszkańska 3

Spotkanie będzie rejestrowane (foto, audio, video) do celów statutowych Organizatora

Źródło:
;