Imieniny: Erwina, Kamila, Szymona

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli

Pod oknem

Duch kształtowany przez liturgię

 fot. Łukasz Kaczyński Rekolekcje "Misterium fascinans".

Pod hasłem „Duchowość kształtowana przez liturgię” przez cały weekend w Krakowie odbywały się Rekolekcje Liturgiczne „Misterium fascinans”. Spotkanie już po raz 9. zorganizowała Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

„Nie ma życia chrześcijańskiego bez liturgii. Chcieliśmy tu pokazać powiązanie życia duchowego z liturgią. Ukazać, że życie duchowe to nie tylko wyłącznie czas dla Pana Boga w kościele, ale ukierunkowanie na Niego w swojej codzienności” – wyjaśnił cel rekolekcji ks. Krzysztof Porosło, inicjator całej serii rekolekcji i tegoroczny rekolekcjonista.

Jak dodał kapłan ważne jest nie tylko mówienie o liturgii przez pryzmat jej formy i historii, ale także jej osobiste doświadczenie. Dlatego w centrum weekendowego spotkania została postawiona celebracja liturgii poprzez piątkową liturgię pokutną, adorację Najświętszego Sakramentu oraz codzienne sprawowanie Eucharystii.

„Łącząc te dwie rzeczywistości razem – pytania o działanie liturgii, jej formę i historię oraz jej celebrowanie, chcemy kształtować nasze życie na mocnym fundamencie” – dodał ks. Porosło.  

Wśród prelegentów znaleźli się m.in. ks. Andrzej Muszala, Maria Miduch, Tomasz Grabowski OP, Konrad Małys OSB, ks. Bogusław Migut i s. Anna Hyszko CHR. Z kolei o swoim doświadczeniu liturgii opowiadały osoby świeckie, Elżbieta Wiater czy Marcin Kędzierski. Uczestnicy usłyszeli na przykład wykłady zatytułowane: „Życie i duch kształtowane przez liturgię na podstawie tradycji mniszej”,  czy „Psalmy - modlitwa Chrystusa i wzór modlitwy chrześcijan” czy „Duch pobożności”.

Przybyli do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie podkreślali, że przedstawiane treści skłaniają do myślenia. „Tutaj zrodziły się takie pytania odnośnie liturgii, których sobie nigdy wcześniej nie stawiałem. Na przykład o jej wagę w każdym dniu mojego życia, a nie tylko w niedzielę i od święta” – przyznał Szymon z Krakowa.

„To wyjątkowa przestrzeń, by doświadczyć wspólnoty tworzonej podczas liturgii. By nauczyć się, że w niej właśnie dokonuje się przecież spotkanie. Mamy okazję i mówić i słychać – spotykamy się zarówno z bliźnim, jak i z Bogiem” – dopowiedziała z kolei s. Monika ze Zgromadzenia Sióstr Św. Jadwigi Królowej.

W weekendowym spotkaniu w Krakowie wzięło udział blisko 200 osób z całej Polski.

Źródło:
;