Imieniny: Leslawa, Zdzislawa, Stefana

Wydarzenia: Dzień Pocałunku

Z Bogiem

Duchowa lektura Pisma Świętego u salwatorianów

 fot. materiały prasowe

Już dziś Centrum Formacji Duchowej krakowskich salwatorianów rozpoczyna on-line cykl audiokonferencji pt. „Duchowa lektura Biblii. Jak przemodlić Słowo?”. - To sesja kierowana do wszystkich, którzy chcą poznać z bliska podstawowe tajniki duchowego czytania Biblii - podkreśla ks. Krzysztof Wons SDS, dyrektor ośrodka.

Jak wskazuje, trwająca pandemia i związane z nią obostrzenia po raz kolejny nie pozwoliły przyjąć chętnych w krakowskim Centrum Formacji Duchowej. - Z tych samych powodów nie może być z nami Brat Lorenzo Saraceno, kameduła z Pustelni św. Jerzego w Rocca di Garda we Włoszech, który miał poprowadzić tę sesję - wyjaśnia.

Zaznacza jednak, że organizatorzy nie chcieli rezygnować całkiem z możliwości przekazania treści umożliwiających rozwój duchowy, więc w dniach 17-19 listopada przygotowali cykl audiokonferencji zatytułowany „Duchowa lektura Biblii. Jak przemodlić Słowo?”.

- Będzie to sesja kierowana do wszystkich, którzy chcą poznać z bliska podstawowe tajniki duchowego czytania Biblii. W Kościele od wieków istnieje szczególna praktyka czytania Biblii i modlenia się Słowem Bożym. Umożliwia duchowe wzrastanie w codzienności, które polega na kilku prostych krokach: czytaj, rozważaj, módl się, kontempluj - tłumaczy ks. Wons.

Dla chętnych przygotowano konkretny program. - Zachęcam, by słuchanie konferencji połączyć z przedłużoną modlitwą osobistą, aby nie było to jedynie intelektualne poznawanie i przyswajanie treści, lecz by te dni, w miarę waszych możliwości, zamieniły się w dni modlitwy słowem Bożym, także pośród codziennych zajęć - mówi kapłan.

Wśród tematów poszczególnych sesji znalazły się m.in. „Lectio divina - droga do zjednoczenia z Jezusem”, „Meditatio: nasycanie umysłu i serca Słowem” czy „Contemplatio: miłosne trwanie w Słowie”. Szczegółowy program wydarzenia, które rozpoczyna się 17 listopada o godz. 16:15, jest dostępny na stronie www.cfd.sds.pl.

Ks. Wons dodaje, że cykl został przygotowany tak, by pomóc jak najmocniej rozkochać się w Słowie Bożym. - Ostatnia konferencja poświęcona będzie towarzyszeniu duchowemu na drodze lectio divina. Poprowadzi ją o. Innocenzo Gargano OSBCam - zapowiada.

Dyrektor Centrum Formacji Duchowej krakowskich salwatorianów ubolewa nad tym, że najbliższe dni pochylenia się nad Słowem Bożym będą przeżywane zdalnie. Zachęca jednak, by przeżyć to doświadczenie z pokorą.

- Ale także z nadzieją, że w niedługim czasie znowu będziemy mogli cieszyć się swoją obecnością w naszym Domu Słowa. Póki co korzystajmy obficie z tego czasu, który jest nam dany przeżywać obecnie. Powierzamy Was Bogu i życzymy coraz głębszej zażyłości ze Słowem Bożym. Wpierajmy się nawzajem modlitwą - podsumowuje ks. Wons i zachęca do udziału w rozpoczynających się dziś audiokonferencjach.

Centrum Formacji Duchowej w Krakowie prowadzone jest przez zgromadzenie zakonne salwatorianów. Powstało w 1997 roku. Proponuje sesje, szkoły formacyjne i rekolekcje, w których szczególną uwagę poświęca się pojedynczej osobie i jej indywidualności. Towarzyszy osobom duchownym i świeckim w poszukiwaniu głębszego doświadczenia wiary i integralnego rozwoju duchowego i psychicznego. CFD współpracuje z cenionymi formatorami różnych szkół i ośrodków życia duchowego, którzy służą swoim osobistym doświadczeniem wiary oraz swoim przygotowaniem teologicznym, pedagogicznym i psychologicznym.

Oceń treść:
Źródło:
;