Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Kasjana

Wydarzenia: Dzień Niepełnosprawnych

Książka

Duszpasterz. Błogosławiony ksiądz Michael McGivney

książka duszpasterz fot. Wydawnictwo W drodze

Kim był XIX-wieczny ksiądz, który wyprzedził epokę? Dlaczego postawił w parafii na pracę z mężczyznami, aby w ten sposób wesprzeć rodziny? Co stanowiło inspirację do najważniejszego projektu jego życia – Rycerzy Kolumba? Wreszcie, jak swoją wizją i determinacją w trosce o najuboższych wpłynął na kształt Kościoła w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie?

 

Ten bestseller „The New York Times” oferuje odpowiedzi na te i wiele innych pytań. To błyskotliwa analiza początków katolicyzmu w USA, a także dziejów i motywacji niezwykłego kapłana – bł. ks. Michaela McGivneya.

Duszpasterz to nieszablonowa biografia zwykłego – niezwykłego księdza, spisana na kartach piętnastu rozdziałów. Błogosławiony ks. McGivney swoim prostolinijnym życiem, postawą iwiarą inspirował, i nadal inspiruje, tysiące mężczyzn do bycia lepszym mężem, ojcem, sąsiadem i katolikiem oraz do pomagania potrzebującym. Zakładając w 1882 r. organizację, wspólnotę Rycerzy Kolumba, dał przykład prawdziwego życia Ewangelią.

– Jesteśmy wdzięczni Bogu, że w osobie ks. Michaela otrzymujemy wzór duszpasterza głęboko zatroskanego, aby „ludzie mogli żyć w warunkach godnychczłowieczeństwa”. Dziękujemy również Bogu, że dzieło braterskiej pomocy, Rycerze Kolumba, rozwinęło się też na ziemi polskiej, stanowiąc wspólnotę charytatywną służącą Kościołowi i Ojczyźnie i gromadząc w swoich szeregach ponad 6000 członków – napisał we wstępie do książki Arcybiskup Wacław Depo, Metropolita Częstochowski, Kapelan Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

W podobnym tonie o błogosławionym księdzu McGivneyu wypowiadają się również:

Stanisław Gądecki, Arcybiskup Metropolita Poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski: „Ks. McGivney był proboszczem-misjonarzem. Wychodził do najbardziej potrzebujących, troszcząc się zarówno o ich życie doczesne, jak i wieczne. Jego przykład potrzebny jest dzisiaj Kościołowi bardziej niż kiedykolwiek”.

Carl A. Anderson, Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba: „Każdego dnia stajemy przed wyborem: czy być miłosiernymi Samarytanami, czy też obojętnymi podróżnikami. Wiemy, jaką decyzję podjął błogosławiony ks. Michael McGivney i wiemy, jaką decyzję podjęły miliony Braci Rycerzy Kolumba, idąc za jego przykładem”.

Mieczysław Mokrzycki, Arcybiskup Metropolita Lwowski obrządku łacińskiego: „Ks. McGivney to kapłan, który może być wzorem dla każdego, także i dla mnie jako pasterza diecezji, by nie być tylko głosicielem Słowa Bożego, ale być blisko najuboższych. Jest także orędownikiem, bo może wypraszać potrzebne łaski, a także wlewać w serca kapłanów natchnienie do służby swoim parafianom, którzy najbardziej potrzebują dobroci serca, miłosierdzia, braterstwa i jedności”.

Krzysztof Zuba, Delegat Stanowy, przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce: „Ksiądz McGivney nie szukał poklasku, ale codzienną, mozolną pracą, drobnymi krokami czynił rzeczy wielkie. To jest wspaniałe przesłanie dla wszystkich – aby zawalczyć o coś wielkiego, o niebo, trzeba codziennie czynić małe dobro, które przyniesie wielkie owoce”.

Stanisław Grygiel:

„Książka przybliżająca Polakom postać bł. Księdza McGivneya, obrońcy rodziny, poczynającego się w niej narodu i w niej rodzącego się Kościoła, pojawia się w czasie, kiedy zły uderza we wszystkie te wspólnoty. Nowy błogosławiony będzie natchnieniem przede wszystkim dla mężczyzn, aby w swoich wspólnotach parafialnych modlitwą i czynem dawali świadectwo Prawdzie, wobec której każde zło jest bezradne”.
 

W 2008 roku, po latach badań nad życiem, duchowością i świętością ks. McGivneya prowadzonych przez Stolicę Apostolską, papież Benedykt XVI podpisał dekret o heroiczności jego cnót, a w maju 2020 roku papież Franciszek zatwierdził pierwszy cud za jego wstawiennictwem. 31 października 2020 roku w katedrze św. Józefa w diecezji Hartford odbyła się uroczysta msza święta beatyfikacyjna, a ks. McGivney dołączył do grona błogosławionych Kościoła katolickiego.

Więcej o błogosławionym ks. McGivneyu można przeczytać na stronie: www.mcgivney.pl oraz w książce autorstwa Douglasa Brinkleya i Julie M. Fenster.

Patronat nad książką objęli: TVP 1, Telewizja Trwam, „Gość Niedzielny”, „Niedziela”, „Przewodnik Katolicki”, „Idziemy”, „Teologia Polityczna”, „Wszystko co Najważniejsze”, miesięcznik „W drodze”, Radio Maryja, dominikanie.pl, Opoka.org.pl, Aleteia.pl, wiara.pl oraz Konferencja Episkopatu Polski i Rycerze Kolumba.

Oceń treść:
Źródło:
;