Imieniny: Cyryla, Estery, Metodego

Wydarzenia: Dzień Spółdzielczości

Pod oknem

Dwunasty kościół jubileuszowy w archidiecezji krakowskiej

 fot. twitter.com

Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin w Makowie Podhalańskim kard. Stanisław Dziwisz dołączył do jedenastu ogłoszonych wcześniej kościołów jubileuszowych archidiecezji krakowskiej.

 

Już pod koniec stycznia na Twitterze ks. Piotr Studnicki poinformował, że „zanosi się na 12 świątynię jubileuszową w archidiecezji krakowskiej”. Wtedy też zastępca rzecznika archidiecezji krakowskiej dodawał, że stanie się tak na prośbę wiernych świeckich. Dziś ks. Studnicki udostępnił zdjęcie aneksu do dekretu metropolity krakowskiego ustanawiającego świątynie jubileuszowe. Dokument informujący, że dwunastą świątynią jubileuszową w archidiecezji krakowskiej będzie Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin w Makowie Podhalańskim nosi datę 4 lutego 2016 r.

Poza maryjnym sanktuarium w Makowie Podhalańskim wierni mogą uzyskać jubileuszowy odpust podczas Roku Miłosierdzia w jedenastu innych świątyniach archidiecezji krakowskiej. Są nimi: katedra wawelska, bazylika Wniebowzięcia NMP w Krakowie, sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile, kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu, sanktuarium Maryjno-Pasyjne w Kalwarii Zebrzydowskiej, bazylika Ofiarowania NMP i kościół św. Piotra i Pawła w Wadowicach, kościół parafialny Najświętszej Rodziny w Zakopanem oraz sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini.

„Pragnę, by jubileuszowy odpust był dla każdego autentycznym doświadczeniem miłosierdzia Bożego, które wychodzi wszystkim naprzeciw z obliczem Ojca, który przyjmuje i przebacza, całkowicie zapominając popełniony grzech” – napisał papież Franciszek w specjalnym liście przed Jubileuszem Miłosierdzia do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp. Salvatore Fisichelli. Ojciec święty zaznaczył, że aby przeżyć i uzyskać odpust, wierni mają odbyć krótką pielgrzymkę do Drzwi Świętych, otwartych w każdej katedrze i w kościołach wyznaczonych przez biskupa diecezjalnego, a także w czterech bazylikach papieskich w Rzymie, „na znak głębokiego pragnienia prawdziwego nawrócenia”. Jednocześnie papież zarządził, by w sanktuariach, gdzie zostały otwarte Drzwi Miłosierdzia, i w kościołach, które tradycyjnie są uznawane za jubileuszowe, była możliwość uzyskania odpustu.

„Ważne jest, aby ten moment był połączony przede wszystkim z sakramentem pojednania i uczestnictwem we Mszy św. oraz refleksją nad miłosierdziem. Konieczne będzie, by tym celebracjom towarzyszyło wyznanie wiary i modlitwa za mnie oraz w intencjach, które noszę w sercu dla dobra Kościoła i całego świata” – napisał papież Franciszek.

Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia trwa od 8 grudnia bieżącego roku do 20 listopada 2016 roku.

Źródło:
;