Imieniny: Filipa, Pauliny

Wydarzenia: Dzień Matki

Małopolska

Dyskusja „Ks. Michał Rapacz. Kapłan, męczennik, ofiara komunizmu”

konferencja fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W Centrum Jana Pawła II odbyła się dyskusja „Ks. Michał Rapacz. Kapłan, męczennik, ofiara komunizmu”. W wydarzeniu, obok abp. Marka Jędraszewskiego, wzięli udział: dr hab. Łucja Marek, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie, dr Maciej Korkuć, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie, oraz ks. dr Andrzej Scąber, referent ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej. Dyskusję poprowadził dr Michał Wenklar, zastępca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie.

 

W słowie wstępnym abp Marek Jędraszewski wskazał na zbieżność postaci ks. Michała Rapacza i Karola Wojtyły. Zauważył że ks. Karol Wojtyła zdawał sobie sprawę z dramatycznych losów Polski i kapłanów. – Pamięć o tamtych czasach po to, by umieć nieść co stało się udziałem naszego narodu w tamtych latach jest niezwykle ważną rzeczą. Stąd moja wdzięczność, że doszło do tego spotkania poświęconego pamięci Czcigodnego Sługi Bożego ks. Michała Rapacza – powiedział.

W czasie dyskusji rozmawiano na temat życia ks. Michała Rapacza przed otrzymaniem probostwa w Płokach. Dr hab. Łucja Marek mówiła o dzieciństwie i latach młodzieńczych przyszłego błogosławionego. Nakreśliła także problemy z którymi spotkał się w pierwszych latach posługi na parafii w Płokach. Dr Maciej Korkuć wskazał jakimi wartościami w życiu kierował się ks. Michał Rapacz i powiedział w jaki sposób partia komunistyczna działała w Płokach. Przeczytano opinie kolejnych proboszczów, które przybliżały postać oraz gorliwe kapłaństwo Sługi Bożego. Zaznaczono, że jako proboszcz ks. Michał Rapacz w bardzo trudnych czasach II wojny światowej dawał jednoznaczne świadectwo wiary, odwagi i dążenia do prawdy. Nakreślono w jaki sposób władza socjalistyczna walczyła z wiarą w Chrystusa, umacniając swe wpływy w różnych regionach Polski. Ks. Michał Rapacz miał świadomość, że znajduje się w niebezpieczeństwie, ponieważ komuniści zdecydowali się go zamordować.

Celem postępowania trybunału kanonizacyjnego było wskazanie przedmiotu materialnego i formalnego męczeństwa. Nie ma wątpliwości, że była to śmierć gwałtowna i brutalna. Przyczyną męczeństwa była nienawiść do wiary, a motywem chęć jej obrony przez przyszłego błogosławionego. Proboszcz czuł się odpowiedzialny za swoich parafian, modlił się za nich, miał u nich duży autorytet, potrafił jednać i wywierać wpływ. Uczestnicy dyskusji opowiedzieli o dramatycznych wydarzeniach w nocy, gdy zamordowano proboszcza z Płok i wskazali na jego zawierzenie oraz zaufanie Bogu w tych tragicznych momentach. Odpowiedzieli także na pytania dotyczące wspomnień, upamiętnienia i przekonaniu o świętości ks. Michała Rapacza. Na zakończenie każdy z badaczy opowiedział o jednej istotnej i poruszającej kwestii która ich dotknęła w postawie Sługi Bożego ks. Michała Rapacza.

Arcybiskup dodał, że po pierwszym zetknięciu z postacią ks. Michała Rapacza nabrał przekonania, że należy podjąć jego proces beatyfikacyjny. Przywołał analogię życia Sługi Bożego ks. Michała Rapacza i ks. Stanisława Streicha, który także został zamordowany przez komunistę. – To niezwykle ważne, by pokazać jak komunizm patrzył na księży i ich działalność w Polsce, zarówno przed wojną jak i po wojnie – podkreślił metropolita.

Źródło:
;