Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana

Wydarzenia: Dzień Górnika - Barbórka

Małopolska

Dyskusyjny Klub Filmowy dla osób bezdomnych

 fot. Adam Kliczek / wikipedia.org

Od blisko trzech lat w Krakowie działa Dyskusyjny Klub Filmowy dla osób bezdomnych. Raz w miesiącu jedno z pomieszczeń Dzieła Pomocy św. Ojca Pio zamienia się w salę kinową. Przed ekranem zasiada nawet sto osób.

 

Dyskusyjny Klub Filmowy „Loretanin” powstał z inicjatywy osób bezdomnych korzystających ze wsparcia Dzieła Pomocy św. Ojca Pio prowadzonego przez krakowskich kapucynów. Pierwsza projekcja odbyła się w marcu 2012 roku.

„Projekcja jest skierowana do osób bezdomnych. Same osoby tworzące „Loretanina” mówią o tej inicjatywie: „Bezdomni dla bezdomnych” – mówi Justyna Borkowska z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

Za comiesięczny pokaz filmowy odpowiada grupa o nazwie Trzon. To tych kilkanaście osób wybiera każdorazowo film (najczęściej drogą głosowania), tworzy plakaty, które są rozwieszane w krakowskich przytuliskach, schroniskach, jadłodajniach. Drukowane są także bezpłatne bilety (bo do kina chodzi się z biletem), które można odbierać przy ul. Loretańskiej.

„Z reguły jest około 70 lub 80 osób na takiej projekcji. Ale bywały też takie spektakularne projekcje, że tych osób było 100, a nawet 110. Chyba taką największą frekwencją cieszył się film „Nietykalni” – informuje Justyna Borkowska.

Jak sama nazwa wskazuje jest to Dyskusyjny Klub Filmowy. Przed projekcją jest wprowadzenie przygotowane przez członków grupy Trzon a po pokazie widzowie dzielą się wrażeniami.

„Ta dyskusja jest prowadzona przez specjalnie zaproszonego gościa. Panowie i panie tworzący „Loretanina” starają się, by byli to goście ciekawi i jakoś związani z branżą filmową” – mówi Borkowska i wymienia aktorów Krzysztofa Globisza, Katarzynę Gajdarską czy Macieja Małysę, którzy gościli w DKF-ie przy Loretańskiej.

Następny pokaz odbędzie się 4 lutego. Tym razem bezdomni będą mogli zobaczyć film „Wszystko za życie”.

DKF „Loratanin” prowadzony jest przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. Ta organizacja pożytku publicznego powstała w 2004 r. na bazie istniejącej przy klasztorze kapucynów w Krakowie Kuchni św. Łazarza. Misją Dzieła Pomocy św. Ojca Pio jest wspieranie i towarzyszenie osobom zagrożonym bezdomnością i ubóstwem oraz pomoc w wychodzeniu z sytuacji bezdomności, pomoc społeczna rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wspieranie edukacji i wychowania dzieci i młodzieży.

Źródło:
;