Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny

Wydarzenia: Światowy Dzień Raka Krwi

Ciekawostki

Dywany kwiatowe ze Spycimierza na liście dziedzictwa UNESCO

dywany w spycimierzu fot. Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland / flickr.com

Spycimierz - wieś licząca 300 mieszkańców, w gminie Uniejów znana jest z dywanów kwiatowych przygotowywanych z okazji uroczystości Bożego Ciała. Tradycja ta sięga początków XX wieku, a niektórzy uważają, że nawet czasów napoleońskich. Dwa dni temu, w czwartek o godzinie 11 została ona wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Jest to jedyna tradycja chrześcijańska z Europy, która w tym roku znalazła się na tej liście.

 

Tradycja niematerialna tym różni się od materialnej, że musi trwać nieprzerwanie i być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Tak właśnie jest w Spycimierzu: całe rodziny, starzy i młodzi wykonują dywany kwiatowe w uroczystość Bożego Ciała. Mówi koordynator inicjatywy wpisania tej tradycji na listę UNESCO: Andrzej Szoszkiewicz.

„To jest pewien proces biurokratyczny. Trzeba udowodnić to wszystko we wniosku, który jest składany. Raz w ciągu roku można składać wniosek o wpis na listę UNESCO. Miałem przyjemność współredagować ten wniosek i później pilotować go aż do tego sukcesu. To nie jest taka prosta rzecz, szczególnie takie małe społeczności jak Spycimierz potrzebują wsparcia w gminie, wsparcia w eksportach. Mieliśmy także bardzo duże wsparcie naukowców. To trzeba udowodnić we wniosku, że jest to tradycja, która spełnia warunki. Twardym dowodem są oczywiście opracowania naukowe, których również nie brakowało, jeśli idzie o tradycję spycimierską. Na listę dostało się 36 tradycji z całego świata. Bardzo niewiele. Nasza tradycja nie dosyć, że znalazła się wśród tych 36, jest jedną z pięciu, która została wyróżniona przez komisję ekspertów.“

Oceń treść:
Źródło:
;