Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Rodzina

„Dzieci komunijne dzieciom misji” – „Posłani w pokoju Chrystusa”

 fot. Episkopat.pl

„Eucharystia tworzy Kościół i pozwala mu być jego misją, jeszcze zanim on ją wypełni. To jest tajemnica komunii, Eucharystii – przyjmowanie Jezusa, aby nas przekształcił wewnętrznie. I przyjmowanie Jezusa, aby uczynił z nas jedność, a nie podział” – powiedział papież Franciszek.

 

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce zachęcają do włączenia się w budowanie jedności poprzez pomoc dzieciom z krajów misyjnych. Maj to czas Pierwszych Komunii Świętych – jest to dobra okazja do uwrażliwienia dzieci na potrzeby rówieśników na całym świecie.

Akcja „Dzieci komunijne dzieciom misji” proponowana jest przez Papieskie Dzieła Misyjne niemal od momentu ich powstania. Z historycznych dokumentów wiemy, że w początkach Dzieła Dziecięctwa Misyjnego (dzisiaj pod nazwą Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci) to właśnie w dniu Pierwszej Komunii Świętej dzieci włączały się w działalność Dzieła. Istnieją potwierdzone dane, że było tak nawet w przypadku św. Teresy z Lisieux, i to właśnie stąd wzięła się jej duchowość „małej drogi” i umiłowanie misji.

Proponujemy, aby jeden dzień w Białym Tygodniu poświęcony był modlitwie za misje i misjonarzy. Byłaby to doskonała okazja, aby uświadomić zarówno dzieciom, jak i rodzicom powszechność Kościoła, otworzyć im oczy i serca na braci i siostry na krańcach świata oraz przypomnieć o misyjnym powołaniu każdego ochrzczonego wyrażającym się w trosce modlitewnej i materialnej za misje.

„Drodzy mali misjonarze! Dziękuję Wam za Wasze świadectwo kochania Jezusa Eucharystycznego! Przez wiele lat Waszego pięknego i młodego życia czekaliście na przyjście do Waszych serc Pana Jezusa w Eucharystii. I wreszcie nadszedł ten cudowny dzień! Tęsknota za Boskim Przyjacielem zamieniła się w radość bycia z Nim na stałe. Wraz z Waszymi kapłanami, katechetami, a zwłaszcza z rodziną weszliście w nowy etap religijnego życia, który nazywa się komunia, czyli wspólnota tak ścisła, że Bóg chce mieszkać w Waszych sercach” – pisze w liście do dzieci ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy PDM w Polsce. „Proszę Was gorąco, abyście w jeden dzień Białego Tygodnia, tzw. dzień misyjny, wysłuchały specjalnej katechezy i kazania. Idąc w procesji do Komunii Świętej, ofiarujcie ją w intencji dzieci na terenach misyjnych. A jeśli taka jest wola Waszych rodziców i Wasza decyzja, podarujcie dar Waszego serca, czyli drobną ofiarę pieniężną, którą możecie dobrowolnie złożyć w czasie Mszy Świętej” – dodaje ksiądz dyrektor.

„Od Wielkiego Czwartku do dzisiaj na setkach tysięcy ołtarzy świata dokonuje się cud. Sam Jezus Chrystus, Bóg żywy i prawdziwy, przychodzi do nas. Co roku w bliskie przeżywanie tego cudu włączają się dzieciaki, które po raz pierwszy w pełni uczestniczą we Mszy Świętej, przyjmując Komunię Świętą. Warto tego dnia uświadomić sobie, że poza naszą parafią, poza naszym krajem na ołtarze świata przychodzi ten sam Bóg. Wszyscy razem tworzymy jedną, Bożą rodzinę. Mamy braci i siostry na krańcach świata” – przypomina s. Monika Juszka RMI, sekretarz krajowa PDMD w Polsce.

Siostra sekretarz zachęca do włączenia się w akcję „Dzieci komunijne dzieciom misji” i dodaje: „Pięknie byłoby, gdyby jednego dnia w Białym Tygodniu dzieci wraz z rodzicami, katechetami i duszpasterzami pomodliły się za misje i swoich rówieśników w krajach misyjnych. To uświadomi nam jedność Kościoła, która płynie z Eucharystii”.

Sekretariat Krajowy Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci przygotował konspekt katechezy pomocnej do dobrego przeżycia dnia misyjnego w Białym Tygodniu oraz plakat i obrazki pierwszokomunijne. W Misyjnych Materiałach Liturgicznych znajdują się też pomoce do misyjnego animowania Mszy św. w dniu misyjnym Białego Tygodnia, komentarze i modlitwy.

PDMD od dzieci pierwszokomunijnych otrzymało ofiary w kwocie 776 342,47 zł (2020) i w kwocie 1 050 796,14 zł (2021), co pokazuje rozwój akcji „Dzieci komunijne dzieciom misji” i to, jak wielkie serce dla swoich rówieśników w krajach misyjnych mają dzieciaki z Polski.

Dzięki ofiarom dzieci i ich rodzin PDMD w Polsce w ostatnim roku rozliczeniowym (2020) zrealizowało 54 projekty w 9 krajach świata. Wszystkie projekty dotyczyły pomocy dzieciom do 14. roku życia z terenów misyjnych i zostały przyznane do realizacji przez Sekretariat Generalny Papieskich Dzieł Misyjnych w Watykanie.

Źródło:
;