Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty

Wydarzenia: Dzień Stoczniowca i Marynarza

Pod oknem

Dziękczynienie w Krakowie za franciszkańskich męczenników

 fot. meczennicy.franciszkanie.pl

W sobotę 5 grudnia zostaną wyniesieni na ołtarze pierwsi polscy misjonarze-męczennicy: o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek z krakowskiej prowincji franciszkanów. Dla tych, którzy nie będą mogli udać się na beatyfikację do Peru, franciszkanie organizują w tym samym czasie uroczystości dziękczynne przy Franciszkańskiej 2 w Krakowie.

 

O godz. 16.00 mszy św. w Bazylice św. Franciszka przewodniczyć będzie metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz, a okolicznościowe kazanie wygłosi o. prof. Wiesław Bar OFMConv, wicepostulator w sprawie beatyfikacyjnej, sędzia delegowany w rogatoryjnym procesie beatyfikacyjnym, kierownik Katedry Prawa Kanonizacyjnego i Sakramentów Świętych KUL.

Bezpośrednio po Eucharystii w klasztorze franciszkanów zostanie otwarta Kaplica Relikwii Męczenników z Pariacoto. Będą w niej eksponowane m.in. zakrwawione ubrania, w których franciszkańscy misjonarze ponieśli śmierć męczeńską 24 lata temu. Są to relikwie pierwszego stopnia, przechowywane dotąd w Prowincjałacie (Kuria Franciszkanów).

Będzie można zobaczyć ponadto rozmaite pamiątki, rzeczy codziennego użytku Błogosławionych, które przekazały Zakonowi ich rodziny, a także usłyszeć ich głos zarejestrowany przed ich wyjazdem na misje.

Tego dnia zostanie zaprezentowany wiernym także teledysk do hymnu beatyfikacyjnego „Świadkowie nadziei”, zrealizowany przez najlepszego krakowskiego montażystę Włodzimierza Czwartosza. Jest on już teraz dostępny w internecie na YouTube.

Franciszkanie planują ponadto Modlitwę Uwielbienia za Błogosławionych Współbraci w niedzielę 6 grudnia o godz. 20.00 w Auli bł. Jakuba (wejście od Plant).

Na sobotnie uroczystości w Krakowie zapowiedział się m.in. Ambasador Peru w Polsce Alberto Salas-Barahona ze społecznością peruwiańską, mieszkającą na co dzień w naszym kraju.

;