Imieniny: Rozalii, Edwina, Franciszka

Wydarzenia: Światowy Dzień Onkologii

Solidarność

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio prosi o maseczki dla osób bezdomnych

 fot. materiały prasowe

Nie ma dnia od początku pandemii, by krakowskie Dzieło Pomocy św. Ojca Pio nie wspomagało swoich podopiecznych w potrzebie, co jest możliwe dzięki wsparciu ludzi dobrej woli. W związku ze wzrastającą liczbą zachorowań w Krakowie i Małopolsce, organizacja tym razem prosi o wsparcie w zakupie maseczek.

- Choć ceny maseczek relatywnie spadły w porównaniu do początków pandemii, to jednak dla osób mieszkających na ulicy wciąż są towarem deficytowym. Staramy się na ile możemy, wyposażyć naszych podopiecznych w maseczki, jednak dobrze by było, gdyby mogli oni wymieniać je jak najczęściej, stąd nasza akcja - tłumaczy br. Grzegorz Marszałkowski OFMCap, dyrektor Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

Od marca organizacja wydaje maseczki każdej osobie mieszkającej na ulicy, która jej potrzebuje. Niestety zapasy właśnie się kończą. “Dlatego prosimy Was o wsparcie i podarowanie maseczek, które my przekażemy osobom bez domu. Najbardziej przydatne będą maseczki materiałowe, wielokrotnego użytku, ale przyjmiemy wszystkie oraz w każdej ilości” - zaapelowano na stronie instytucji. Maseczki można dostarczyć osobiście do Centrum Pomocy lub wysłać je na adres ul. Smoleńsk 4, 31-107 Kraków.

W Dziele Pomocy św. Ojca Pio wsparcie nieustannie przez ostatnie miesiące otrzymują osoby, dla których nawoływanie do pozostawania w domu w pierwszych miesiącach epidemii koronawirusa, nie było możliwe do spełnienia. - Pomimo obostrzeń nie porzuciliśmy bezdomnych i potrzebujących. Wciąż staramy się, by mieli dostęp zarówno do posiłków, jak i porad prawnych czy zdrowotnych. Oczywiście wszystko zgodnie z obowiązującymi restrykcjami sanitarnymi - opisuje br. Marszałkowski.

Co dwa miesiące organizacja wydaje około 9 tys. porcji zup dla ubogich, jak i dostarcza ponad 1500 obiadów dla seniorów. Przeprowadzono także 300 konsultacji socjalnych i kilkadziesiąt dyżurów lekowych. W setkach liczy się już także osoby, które skorzystały z łaźni, która musiała przeorganizować swoją pracę w taki sposób, by pracownicy i korzystający z niej byli bezpieczni.

Osobom bezdomnym życie w niełatwych warunkach unikania zarażenia utrudniała nie tylko utrata pracy, ale i bardziej dotkliwy niż dotychczas brak bezpiecznego schronienia. - Daliśmy sobie z tym radę dzięki wysiłkom ludzi dobrej woli. Ich otwarte serca i wrażliwość na człowieka, który nie może zadbać o higienę, tak ważną w czasie pandemii, sprawiła, że osoby mieszkające na ulicy na pewno były bezpieczniejsze i mogły zadbać lepiej o własne zdrowie - ocenia br. Marszałkowski. 

Również pracownicy socjalni robili wszystko, by nie zostawić osób już objętych pomocą oraz tych, którzy jej szukają, bez odpowiedniego wsparcia rzeczowego lub informacyjnego. Było to niezmiernie ważne, gdyż z powodu pandemii do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio zaczęły się zgłaszać osoby, które mimo wieloletniej bezdomności nigdy wcześniej nie prosiły o wsparcie.

Dlatego też tak ważna jest solidarność z krakowskim Dziełem Pomocy św. Ojca Pio. W tej chwili można ją wyrazić właśnie przez udział w akcji “Podaruj maseczkę osobom bez domu”. O innych potrzebach można dowiedzieć się ze strony www.dzielopomocy.pl. Inną formą wsparcia jest przekazanie darowizny na konto organizacji: 74 1240 2294 1111 0010 1273 0039 lub dla darczyńców z zagranicy PL 46 1600 1013 1844 8878 7000 0001.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio działa od 2004 r. Wspomaga ono osoby ubogie i bezdomne poprzez prowadzenie łaźni, pralni i garderoby, a także jadłodajni i ambulatorium, organizowanie konsultacji socjalnych i zawodowych, prowadzenie poradni psychiatryczno-psychologicznej oraz tzw. mieszkań wspieranych, w których ludzie bez domu uczą się samodzielności.

Oceń treść:
Źródło:
;