Imieniny: Magdaleny, Bogumily, Urszuli

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych

Patriotyzm

Dzień Cichociemnych - 75 lat od pierwszego zrzutu

 fot. muzeum-ak.pl

Sejm ustanowił rok 2016 Rokiem Cichociemnych. W tym roku przypada 75. rocznica pierwszego zrzutu do walki w okupowanej Polsce Cichociemnych – Spadochroniarzy Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej.

 

Wydarzenia te miały miejsce w nocy z 15 na 16 lutego 1941 r. – Działania Cichociemnych umożliwiły nawiązanie łączności z Krajem drogą lotniczą oraz przeprowadzenie akcji sabotażowo-dywersyjnych przeciwko okupantom. Do końca 1944 roku na obszar Polski zrzuconych zostało 316 Cichociemnych, z których 112 oddało życie za wolną Ojczyznę. Cichociemni stanowili elitę Polskich Sił Zbrojnych i z uwagi na swoje zasługi w walce o niepodległość Polski powinni mieć stałe miejsce w panteonie polskich bohaterów narodowych.

Z tej okazji Muzeum Armii Krajowej w Krakowie organizuje Dzień Cichociemnych. W jego ramach odbędzie się prezentacja eksponatów oraz wykład na temat działalności Cichociemnych, ze szczególnym uwzględnieniem skoczków związanych z Krakowem i Małopolską (m.in. Ryszard Nuszkiewicz, Przemysław Bystrzycki, Jan Górski). Artur Jachna przedstawi losy formacji w oparciu o historię jednego z pomysłodawców jej utworzenia - Jana Górskiego ps. "Chomik". Prowadzący przedstawi również pamiątki po Janie Górskim oraz Stanisławie Kolasińskim.

Muzeum zaprasza 14 lutego o godz. 15:00. Wstęp wolny.

;