Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii

Wydarzenia: Dzień Drogowca i Transportowca

Pod oknem

dzień dziecka utraconego fot. miłosierdzie.pl

Diecezjalne obchody Dnia Dziecka Utraconego w Archidiecezji Krakowskiej odbyły się w Bazylice Bożego Miłosierdzia. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył ks. dr Krzysztof Porosło, archidiecezjalny duszpasterz akademicki. Modlącym się towarzyszyły relikwie św. Jana Pawła II umieszczone w pięknym relikwiarzu przedstawiającym Matkę Bożą Brzemienną. 

 

Zebranych w łagiewnickiej świątyni powitał ks. Zbigniew Bielas. Rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przypomniał, że 20 lat temu, 17 sierpnia 2002 roku Ojciec Święty Jan Paweł II zawierzył w Łagiewnikach świat Bożemu Miłosierdziu. Przytoczył słowa wygłoszonej wtedy homilii, kiedy tuż przed Aktem zawierzenia mówił: „Jak bardzo dzisiejszy świat potrzebuje Bożego miłosierdzia! Na wszystkich kontynentach z głębin ludzkiego cierpienia zdaje się wznosić wołanie o miłosierdzie. Tam, gdzie panuje nienawiść, chęć odwetu, gdzie wojna przynosi ból i śmierć niewinnych, potrzeba łaski miłosierdzia, która koi ludzkie umysły i serca i rodzi pokój. Gdzie brak szacunku dla życia i godności człowieka, potrzeba miłosiernej miłości Boga, w której świetle odsłania się niewypowiedziana wartość każdego ludzkiego istnienia”. – Serdecznie Was witam w Bazylice Bożego Miłosierdzia, dziś w drugi piątek miesiąca października, gdy jak co miesiąc modlimy się tutaj z Rodzinami Dzieci Utraconych a dziś również przeżywamy diecezjalne obchody Dnia Dziecka Utraconego. Niech wspólna modlitwa na tym szczególnym miejscu, gdzie cały świat został zawierzony Bożemu Miłosierdziu umacnia nas w drodze naszego życia. Niech każdy z nas wpatrując się w oczy Miłosiernego Jezusa, w głębi Jego spojrzenia znajdzie odbicie własnego życia oraz światło Jego łaski – powiedział ks. Bielas.

W homilii ks. Janusz Kościelniak, duszpasterz Rodzin Dzieci Utraconych w Archidiecezji Krakowskiej podkreślał, że w tym szczególnym dniu chcemy pamięcią ogarnąć wszystkie dzieci, które odeszły z tego świata, szczególnie te, które umarły jeszcze przed narodzeniem. – Ale przecież dotykamy naszą pamięcią również wszystkie dzieci, które przyszło nam pożegnać na tym świecie i tych, którzy płaczą po ich odejściu: rodziców, dziadków, rodzeństwo. I między innymi po to jest ten dzisiejszy dzień, aby pamięć o tych dzieciach trwała – podkreślił kapłan i dodał, że drugim wymiarem pamięci jest zauważenie i wsparcie tych, którzy cierpią z powodu śmierci swojego dziecka.

Kaznodzieja przywołał najnowsze badania, które pokazują, że w Polsce dramatu poronienia doświadcza około 40 tysięcy kobiet rocznie. Ta liczba pokazuje jak wiele osób cierpi z powodu utraty potomstwa. – To tak istotne, by mieć świadomość jak wielu rodziców każdego roku cierpi z powodu utraty dziecka. A jak wielu rodziców cierpi po stracie dziecka przed narodzeniem. Oni są pośród nas i dzisiaj jesteśmy z nimi po to, aby przez naszą modlitwę solidaryzować się z nimi i prosić Boga o umocnienie – zaznaczył ks. Kościelniak.

W czasie Mszy świętej został odmówiony Akt zawierzenia utraconego dziecka Bożemu Miłosierdziu.

Mszę świętą poprzedziła wspólna modlitwa różańcowa, a po Eucharystii miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z oratorium „Jutrznia za Nienarodzonych” w wykonaniu orkiestry i chórku pod dyrekcją Pawła Bębenka, kompozytora utworu.

Źródło:
;