Imieniny: Flory, Emmy, Chryzogona

Wydarzenia: Katarzynki

Polska

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

 fot. Fotolia.com

Z powodu pandemii koronawirusa, podobnie jak przed rokiem, w trybie zdalnym obchodzony jest Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Ma on już ugruntowaną tradycję i od 2001 roku organizowany jest zaraz po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. 

 

Jak podkreśla odpowiedzialny w episkopacie Polski za dialog z religiami niechrześcijańskimi bp Henryk Ciereszko obchody tego Dnia mają służyć rozwijaniu idei dialogu, wzajemnemu poznawaniu chrześcijaństwa i islamu oraz istniejących w nich obyczajów. Główną ideą tego dnia jest poszukiwanie tego, co łączy, a nie dzieli wyznawców obu religii. W tym roku hasło przewodnie Dnia Islamu w Kościele katolickim skupia się wokół myśli „Chrześcijanie i muzułmanie: świadkami nadziei” – przypomina biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej. 

„Przesłanie na ten rok szczególnie zaznacza potrzebę okazywania sobie wzajemnej pomocy w tych okolicznościach trudnych z racji na pandemię. Ale przede wszystkim to Bóg jest źródłem nadziei. Bóg, który przez swoją Opatrzność czuwa nad nami, który nie zapomina o nas także w tym bolesnym doświadczeniu pandemii, czy też na napięć, które rodzą się nieraz między wyznawcami, ale które poddawane są jakimiś działaniem ideologicznym, fundamentalistycznym” – wskazał bp Henryk Ciereszko. 

Liczbę wyznawców islamu w Polsce szacuje się na ponad dwadzieścia tysięcy, a całym kraju jest 12 meczetów sunnickich. Obok skupiającego potomków Tatarów polskich Muzułmańskiego Związku Religijnego istnieje także oceniana na około 15 tys. osób diaspora arabska, reprezentowana przez Ligę Muzułmańską.  

Źródło:
;