Imieniny: Adelii, Klemensa, Felicyty

Wydarzenia: Dzień Licealisty

Wspomnienia

Dzień Jana Pawła II na UMK

 fot. Piotr Tumidajski

Nie można oddzielać ekonomii od człowieka – powiedział prof. Józef Stawicki podczas sympozjum naukowego „Człowiek i ekonomia w nauczaniu społecznym Jana Pawła II”. Sympozjum odbyło się w ramach Dnia Jana Pawła II obchodzonego na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

Dzień Jana Pawła II został zorganizowany na UMK po raz drugi. Pierwszy odbył się na Wydziale Teologicznym w 2010 r.

Decyzją Senatu toruńskiego uniwersytetu dzień 23 listopada, w którym Jan Paweł II przyjął z rąk przedstawicieli uczelni w Rzymie w 2004 r. doktorat honoris causa, co roku obchodzony jest na uniwersytecie jako Dzień Jana Pawła II. Mottem tegorocznych obchodów są słowa Jana Pawła: „Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

Obchody rozpoczęły się Mszą św. w kaplicy Wydziału Teologicznego. Drugą odsłoną było sympozjum naukowe poruszające problem ekonomii w nauczaniu społecznym papieża. Trzecią częścią obchodów był koncert d-moll J. S. Bacha w wykonaniu prof. Tadeusza Trzaskalika z Katowic.

Biskup Andrzej Suski skierował do uczestników sympozjum list odczytany przez prof. Józefa Stawickiego, dziekana wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania. – Dzień Jana Pawła II to podniosłe wydarzenie w życiu naszej uczelni. Podczas wizyty w Toruniu 7 czerwca 1999 r. Jan Paweł II spotkał się z przedstawicielami uniwersytetów polskich i podkreślił, że troska o sumienie moralne ze strony ludzi nauki jest podstawowym imperatywem, bo na tym poziomie dokonują się najważniejsze decyzje dotyczące losów całej ludzkości – napisał bp Suski.

Prof. Józef Stawicki, dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania w słowie wstępnym zaznaczył, że mówiąc o ekonomii nie można zapomnieć o personalistycznej wizji człowieka. - Nie można oddzielać ekonomii od człowieka. Wszak miłość jest związana jest z człowiekiem – powiedział prof. Stawicki. Dziekan WNEiZ podkreślił, że ekonomia nierynkowa związana jest z rodziną, zagospodarowaniem czasu, a więc w konsekwencji dotyczy kwestii zbawienia człowieka.

„Związki ekonomii z nauką społeczną Kościoła” to temat wystąpienia prof. Bożeny Klimczak z Uniwersytetu Ekonomicznego z Wrocławia. Prelegentka podkreśliła, że scholastyka była prekursorem zarówno katolickiej nauki społecznej, jak też ekonomii. Problem gospodarowania jest problemem człowieka. Nie można więc uprawiać ekonomii w oderwaniu od kwestii dotyczących życia ludzkiego. Pracownicy naukowi powinni zatem zajmować się etyczną stroną gospodarowania. - Zarówno w katolickiej nauce społecznej, jak też w ekonomii obecne jest odwołanie się do uniwersalnej natury człowieka i jego celów życiowych – powiedziała prof. Klimczak.

Podczas obchodów Dnia Jana Pawła II odbyła się promocja książki pt. „Jan Paweł II. Związki z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z okazji beatyfikacji”. Publikacja powstała pod redakcją ks. prof. Jerzego Bagrowicza i prof. Włodzimierza Karaszewskiego.

Wśród prelegentów byli: prof. Bożena Klimczak z Wrocławia, dr Mirosław Bochenek z Torunia, ks. prof. Piotr Moskal z Lublina oraz prof. Tadeusz Trzaskalik z Katowic.

Źródło:
;