Imieniny: Wandy, Zenona

Wydarzenia: Dzień Ojca

Polska

Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

dzień męczeństwa fot. radiorodzina.pl

29 kwietnia obchodzimy 76. rocznicę ocalenia za przyczyną św. Józefa Księży Polskich, więźniów obozu koncentracyjnego w Dachau – Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej.

 

Prawie trzy tysiące polskich duchownych zginęło z rąk niemieckiego i sowieckiego okupanta  w czasie II wojny światowej. 29 kwietnia 2021 r.  przypada 76. rocznica wyzwolenia obozu Dachau, gdzie niemieccy naziści zamordowali 868 duchownych z Polski, spośród 1773 więzionych tam polskich księży i biskupów. W tę rocznicę w Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu odbędą się uroczystości związane z Dniem Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. 

Ustanowiony przez Episkopat w 2002 roku Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego ma na celu upamiętnienie księży, którzy byli ofiarami systemów totalitarnych, szczególnie nazizmu i komunizmu. Obchody w Kaliszu są  kontynuacją corocznego dziękczynienia księży – więźniów Dachau za wyzwolenie obozu 29 kwietnia 1945 roku. W obawie przed likwidacją obozu, zawierzyli się oni św. Józefowi i ślubowali, że jeśli przeżyją, będą pielgrzymować co roku do kościoła św. Józefa w Kaliszu. Obóz został wyzwolony 29 kwietnia 1945 r. Ocaleni księża z Polski do końca życia wypełniali złożone przyrzeczenie i pielgrzymowali do Kalisza, dziękując za ocalenie. Ostatni z nich, ks. Leon Stępniak, zmarł w 2013 r.

W sanktuarium św. Józefa w Kaliszu odbędzie się dziękczynna modlitwa za naszych współbraci w kapłaństwie, którzy ponieśli śmierć i dali świadectwo wierności Chrystusowi w tylu miejscach zagłady i kaźni podczas ostatniej wojny światowej. Mszy św. w dniu 29 kwietnia 2021 r. o godz. 12.00 w narodowym sanktuarium św. Józefa w Kaliszu będzie przewodniczył i homilię wygłosi Ksiądz Biskup Grzegorz Suchodolski ze Siedlec.

Z racji trwającej pandemii nie zapraszamy jak co roku przedstawicieli duchowieństwa ze wszystkich diecezji w Polsce, ale zachęcamy do szczególnej duchowej łączności w tym dniu wszystkich kapłanów /…/ i możliwości włączenia się w modlitwę za pośrednictwem diecezjalnej telewizji internetowej „Dom Józefa” (www.domjozefa.tv)

 

Oceń treść:
;