Imieniny: Antoniny, Radoslawa, Dawida

Wydarzenia: Narodowy dzień pamięci żołnierzy wyklętych

Pod oknem

Dzień otwartej furty u kamedułów na Bielanach

 fot. Fra3.pl

Zgodnie z tradycją w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, klasztor ojców kamedułów na krakowskich Bielanach będzie otwarty dla zwiedzających, w tym dla kobiet.

 

15 sierpnia u krakowskich kamedułów obchodzony będzie odpust. Będzie to jeden z 12 dni w roku w którym wszyscy, w tym kobiety, mogą nawiedzić erem, kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, krypty, a i zamienić parę słów z braćmi witającymi przybyszów na furcie.

Warto spędzić parę chwil w tym miejscu, gdzie dawniej napis przy furcie głosił: „Pustelnia nasza stanowiła zawsze przystań dla tych, którzy zmęczeni bałaganem świata przychodzili tu by znaleźć się w obliczu Boga … aby w ciszy naszej, …. czerpać otuchę do walki z ziemskimi utrapieniami”.

Msza św. zostanie odprawiona o 11:30, furta eremu będzie otwarta od ok 8 do ok. 18.

Ten dzień otwartej furty jest jednym z ostatnich w tym roku (pozostaje jeszcze 8 września i Pasterka 24 grudnia) i wpisuję się w Noc Cracovia Sacra 2015.

Zgromadzenie Pustelników Kamedułów Góry Koronnej wyodrębniło się w 1523 r. z zakonu, założonego w 1012 r. przez Romualda z Rawenny. Mnisi kamedulscy żyją w pustelniach, w ścisłym odosobnieniu od świata, nie prowadzą apostolatu, natomiast modlą się i pokutują w intencjach Kościoła. Jedyną formą apostolatu jest przyjmowanie mężczyzn na rekolekcje zamknięte. Do Polski zreformowana gałąź kamedułów dotarła w 1603 r. Sprowadził ich na Bielany pod Krakowem marszałek koronny Zygmunta III Mikołaj Wolski.

;