Dziedzictwo
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia obchodzony jest jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, święto państwowe uchwalone 14 listopada 2007 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. W dokumencie ustanawiającym ten dzień świętem państwowym można przeczytać: W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Prace ekshumacyjne Niemcy rozpoczęli 18 lutego i do 13 kwietnia wydobyli ponad 400 ciał. W dniu tym radio berlińskie podało komunikat o odnalezieniu w lesie katyńskim zwłok 12 tys. polskich oficerów.
Biskup Polowy Józef Guzdek odprawi w środę, 13 kwietnia o godzinie 11.00 Mszę św. polową w Muzeum Katyńskim (ul. Dymińska 13) w intencji oficerów, funkcjonariuszy i pracowników wymiaru sprawiedliwości zamordowanych na Wschodzie. Eucharystię poprzedzi dźwięk dzwonu katyńskiego. O godz. 13.00 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się uroczysta zmiana posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz odczytany zostanie apel pamięci. Ordynariusze Wojska Polskiego odmówią modlitwy ekumeniczne.