Polska
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Przed Pomnikiem Katyńskim w Warszawie Prezydent RP oddał hołd ofiarom sowieckiej zbrodni. – Czcimy dzisiaj pamięć tych, którzy polskości, swojego patriotyzmu i oddania Ojczyźnie nie wyrzekli się nigdy – mówił Andrzej Duda.
13 kwietnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, z uwagi na pandemię i obostrzenia sanitarne uroczystości mają bardzo kameralny charakter.
Rano Prezydent RP przekazał przesłanie skierowane do wszystkich tych, którzy pomimo pandemii, zachowując wszystkie rygory sanitarne, będą w wielu miejscach w Polsce upamiętniali rodaków zamordowanych w Katyniu.
– Kolejna, już 81. rocznica zbrodni katyńskiej, jest nie tylko okazją do wspomnienia ofiar ludobójstwa, ale także heroicznych obrońców prawdy o Katyniu – mówił w katedrze polowej Wojska Polskiego bp Józef Guzdek. W rocznicę ogłoszenia przez Niemców informacji o odnalezieniu grobów polskich oficerów w lesie katyńskim przewodniczył Mszy św. w intencji ofiar. Po zakończeniu Eucharystii bp Guzdek złożył znicze w kaplicy katyńskiej.
Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w roku 2007. Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, funkcjonariusze NKWD dokonali masowych zabójstw m.in. w Lesie Katyńskim, Kalininie (obecnie Twer) i Charkowie.