Polska
Dzień Papieski na Jasnej Górze
Katecheza z Janem Pawłem II, otwarcie wystawy amatorskich zdjęć pielgrzymów, dziecięce przedstawienia i literackie prezentacje, koncert „Tradycja i polskość” m.in. to złoży się na obchody Dnia Papieskiego na Jasnej Górze. Świętowanie potrwa aż do 22 października i stanowić będzie drugi etap przeżywania 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki naszego rodaka do Polski.
Dziś odbył się kolejny Wieczór z Janem Pawłem II, w czasie którego rozważane były papieskie słowa z 1979 r. „Tu bije serce Kościoła i serce Ojczyzny w Sercu Matki”. - Przejście drogą nauczania papieża Polaka pomóc ma w odkryciu niezwykłej aktualności jego przesłania - przypomina o. Mariusz Tabulski, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego, organizator spotkań: „dzisiaj papież z góry przyprowadza wielu pielgrzymów do Matki Bożej pokazując, gdzie jest ta prawdziwa przestrzeń serca, gdzie mogą zrozumieć własną tożsamość, odkryć najgłębszy sens życia i to do czego wzywał, że to serce Maryi pobudza ku nawróceniu, ku uporządkowaniu swojego życia, zarówno w wymiarze osobistym, ale i społecznym i narodowym”.
16 października, a więc w dzień wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową odbędzie się otwarcie wystawy unikatowych zdjęć „Co nam zostało z tamtych dni” i spotkanie dla dzieci i młodzieży. W niedzielę, 20 października studenci Akademii Muzycznej w Krakowie wraz z Katarzyną Suską-Zagórską wykonają pieśni ze śpiewnika domowego Stanisława Moniuszki, o którym Jan Paweł II pisał w książce „Pamięć i tożsamość”. Wszystko w ramach projektu edukacyjnego „Nadzieja. Zwycięstwo” wspartego przez Niepodległą dla przypomnienia i podkreślenia znaczenia pierwszej papieskiej pielgrzymki do Polski.