Dziedzictwo
Dzień Polskiego Państwa Podziemnego
W piątek, 27 września przy Grobie Nieznanego Żołnierza na pl. Matejki w Krakowie odbyły się obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego z udziałem m.in. kombatantów, marszałka Witolda Kozłowskiego i wojewody Piotra Ćwika. W uroczystościach wziął udział również Jan Tadeusz Duda, radny województwa.
Uroczystości przed Pomnikiem Grunwaldzkim rozpoczęło uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt oraz odśpiewanie hymnu państwowego. W imieniu prezydenta RP, wojewoda Piotr Ćwik wręczył zasłużonym obywatelom medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Po okolicznościowych przemówieniach odbył się Apel Pamięci, zaś Kompania Honorowa Wojska Polskiego oddała salwę honorową. Na zakończenie uroczystości, jej uczestnicy oddali hołd bohaterom polskiego podziemia czasu II wojny światowej, składając kwiaty przed pomnikiem.
“Polskie Państwo Podziemne było fenomenem na skalę światową. Była to znakomicie zorganizowana struktura podziemna, dowód obywatelskiej postawy Polaków i ich odpowiedzialności za naszą wspólnotę. Niestety program podziemnego państwa mógł być zrealizowany dopiero po 1989 roku. Jednak i dziś powinniśmy czerpać z ich wzorców”– mówi marszałek Witold Kozłowski.
Tajne struktury państwa polskiego, zwane Polskim Państwem Podziemnym (PPP), istniały w czasie II wojny światowej i podlegały Rządowi RP na uchodźstwie. Były systemem władz państwowych, działających w imieniu Rzeczypospolitej, w czasie okupowania terytorium narodowego przez III Rzeszę i ZSRR. Polskie Państwo Podziemne, nawiązywało do tradycji podziemnego państwa z czasów Powstania Styczniowego. Mimo panującego na ziemiach polskich bezwzględnego terroru, funkcjonowały wszystkie organa państwowe, zarówno cywilne, jak i wojskowe. Działał parlament, instytucje rządowe, funkcjonowała oświata, sądownictwo, rozwijała się kultura, organizowano formacje wojskowe. Była to szczególna walka o zachowanie ciągłości państwa i narodu.
Polskie Państwo Podziemne istniało od 27 września 1939 roku do 1 lipca 1945 roku.