Imieniny: Blazeja, Saturnina

Wydarzenia: Święto Straży Ochrony Kolei

Pod oknem

 fot. Łukasz Kaczyński

W piątek 22 grudnia abp Marek Jędraszewski przyjął na spotkaniu opłatkowym w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich dziennikarzy. "Budujcie wokół siebie błogosławiony krąg prawdy i szacunku" - mówił do nich podczas składania życzeń.

Metropolita krakowski nawiązał na początku swoich życzeń do treści Ewangelii związanej ze zwiastowaniem i narodzinami Jezusa. Wskazał, że wiadomości przekazywane przez anioła Maryi oraz pasterzom mogły wzbudzać w nich lęk.

Zwrócił jednak przy tym uwagę, że towarzyszyły im zawsze słowa nawołującego do odrzucenia strachu. "'Nie bójcie się!'. Za tym idzie bardzo pozytywna wieść. W przypadku Najświętszej Maryi Panny o tym, że ma być matką Bożego Syna, w przypadku pasterzy, że oto niedaleko miejsca, w którym paśli swoje trzody, narodził się Mesjasz Pan" - przypomniał.

W tej perspektywie hierarcha zaznaczył jak wielka odpowiedzialność spoczywa na dziennikarzach, gdyż współczesny świat jest często przepełniony informacjami budzącymi lęk. Uwrażliwiał, że praca ta powinna polegać na przekazywaniu dobrych informacji.

"Dobrych to znaczy najpierw prawdziwych i rzetelnych, a po wtóre – z troską o to, żeby uszanować swojego odbiorcę, jeśli nie są to dobre informacje" - tłumaczył, zaznaczając, że takie działanie prowadzi do tworzenia nowej jakości życia społecznego.

"Budujcie wokół siebie błogosławiony krąg prawdy i szacunku. Niech wasza służba słowu i prawdzie będzie nade wszystkim posługą społeczeństwu. W ten sposób możecie się przyczynić do tego, by Bóg błogosławił całej naszej ojczyźnie, naszym społecznościom i całemu polskiemu Kościołowi" - powiedział metropolita.

"Życzę, aby w tej radości służenia prawdzie, miłości oraz odpowiedzialności i chęci uszanowania każdego odbiorcy, odnajdywali państwo satysfakcję i czerpali z niej wiele inspiracji na przyszłość " - kontynuował, zachęcając zebranych do mówienia o ważnych wydarzeniach Nowego Roku - 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża i beatyfikacji sługi Bożej Hanny Chrzanowskiej.

"Niech te święta upłyną w atmosferze wyrażanej kolędami i pastorałkami. Niech otacza państwa dobroć serca i chęć bycia razem wokół narodzonego Jezusa, Maryi i Józefa. Jestem pewien, że przebywanie razem z nimi przyniesie szczęście, radość i pokój" - zakończył swoje życzenia abp Jędraszewski.

Przybyli na spotkanie dziennikarze życzyli gospodarzowi, aby Jezus, który narodzi się już niebawem, obdarzał go wszelkimi potrzebnymi darami, zwłaszcza siłą do prowadzenia archidiecezji wbrew jakimkolwiek przeciwnościom. "Życzymy pokoju serca, siły, wytrwałości, uśmiechu i cierpliwości" - powiedziała Małgorzata Pabis, dziennikarka i rzecznik Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Po życzeniach abp Jędraszewski pobłogosławił opłatki, którymi połamał się z przybyłymi przedstawicielami mediów. Wydarzenia zakończyło radosne kolędowanie.

Oceń treść:
Źródło:
;