Imieniny: Lubomira, Benedykta

Wydarzenia: Światowy Dzień Poezji

Uroczystości

Dziś relikwie św. Zygmunta Szczęsnego trafią do Świątyni Opatrzności Bożej

 fot. wikipedia.org

17 września, w liturgiczne wspomnienie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, relikwie ówczesnego metropolity warszawskiego zostaną uroczyście wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej.

 

Tegoroczną uroczystość św. Zygmunta Szczęsnego Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi wraz z podopiecznymi, pracownikami i przyjaciółmi będą przeżywały w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. „Wprowadzając 17 września relikwie świętego Ojca Założyciela do Panteonu Wielkich Polaków spłacamy dług wdzięczności wobec Tego, który poświadczył swoim życiem, że odczytywanie woli Bożej i wypełnianie Bożych zamiarów jest niezawodną drogą do świętości” – pisze M. Janina Kierstan, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, założonego przez św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

Uroczyste wprowadzenie relikwii do Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie poprzedzi prelekcja s. Antonietty Frącek „Pod wodzą Opatrzności” oraz koncert pieśni religijnych w wykonaniu Eleni. Uroczystej Mszy św. o godz. 12.00 przewodniczył będzie kard. Kazimierz Nycz.

„Świątynia Opatrzności w ostatnim czasie wzrasta z roku na rok. Przybywa tutaj świadectw i znaków o Wielkich Polakach. Niemożliwe, żeby w tym miejscu zabrakło znaku obecności św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego – wielkiego świadka zawierzenia Bożej Opatrzności” – podkreśla M. Janina Kierstan.

Ks. Zygmunt Szczęsny Feliński jako profesor i ojciec duchowny alumnów Akademii Duchownej w Petersburgu w 1857 r. założył Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi dla ratowania biednych dzieci polskich w Imperium Rosyjskim, udzielania pomocy biednym, a także parafiom katolickim w Rosji. W 1862 r. ks. Feliński został mianowany arcybiskupem metropolitą warszawskim. Wraz z nim przybyły do Warszawy Siostry Rodziny Maryi. Za bezkompromisową postawę wobec represyjnych działań rosyjskiego zaborcy został zesłany do Jarosławia nad Wołgą. Po 20-letnim wygnaniu zamieszkał w Dźwiniaczce, gdzie zajął się duszpasterstwem wśród ludu wiejskiego. W tym czasie zajmował się też formacją założonego przez siebie zgromadzenia, które szybko się rozwijało i obejmowało prace w powoływanych do istnienia, wciąż nowych, dziełach Arcybiskupa.

Abp Zygmunt Szczęsny Feliński zmarł 17 września 1895 r. w Krakowie. Jego doczesne szczątki spoczywają w archikatedrze warszawskiej.

Św. Zygmunt Szczęsny Feliński zajmie miejsce w Panteonie Wielkich Polaków obok innych wielkich świętych: św. Jana Pawła II, św. Andrzeja Boboli, bł. Stanisława Papczyńskiego, bł. Edmunda Bojanowskiego, bł. Jerzego Popiełuszki.

Źródło:
;