Imieniny: Wita, Jolanty

Wydarzenia: Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Z Bogiem

Dziś ruszają największe w Polsce warsztaty muzyki liturgicznej

bazylika dominikanów w krakowie fot. Mazur/Episkopat.pl/Flicr.com Bazylika oo. dominikanów w Krakowie

W krakowskim klasztorze oo. Dominikanów ruszyły Warsztaty Muzyki Niezwykłej.

 

W poniedziałek o świcie uczestnicy przybyli z całej Polski wypełnili dominikański kapitularz, aby poranną modlitwą rozpocząć piątą edycję Warsztatów Muzyki Niezwykłej, organizowanych przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny. Przez cały tydzień prawie 300 osób będzie doskonalić swoje umiejętności w różnych formach śpiewu.

Warsztaty Muzyki Niezwykłej to jednak tradycyjnie także wieczorne wydarzenia otwarte dla szerokiej publiczności: koncerty i nabożeństwa, stanowiące codzienną ucztę dla ducha i ucha. Na wieczorne punkty programu od poniedziałku do soboty o 20:15 zaproszeni są wszyscy zainteresowani.

 

Poniedziałek: Noli me tangere – muzyczna medytacja na święto św. Marii Magdaleny

Będzie to premiera utworu Noli me tangere, zainspirowanego ewangeliczną sceną spotkania Zmartwychwstałego Jezusa z Marią Magdaleną. Muzykę stworzyli związani z Fundacją kompozytorzy Paweł Bębenek, Urszula Rogala i Tomasz Samulnik OP. Dwunastoosobowemu zespołowi wokalnemu będą towarzyszyć znani artyści jazzowi Piotr Baron (saksofon) i Maciej Adamczak (kontrabas). 

„Noli me tangere (nie zatrzymuj mnie) jest zaproszeniem do pójścia po śladach Marii Magdaleny, zachętą do wsłuchania się w Jej świadectwo dotyczące życia, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa” – mówi kontrabasista Maciej Adamczak. „Wybranym z Pisma Świętego tekstom, z zachowaniem ich oryginalnego kształtu i brzmienia, nadano formy krótszych i dłuższych utworów muzycznych, w taki sposób, aby poprzez wielokrotne ich powtarzanie, utrwalanie i rozważanie stworzyć przestrzeń dla chrześcijańskiej modlitwy i medytacji”.

 

Piątek: Koncert litewskiej grupy Gailestingumo šventovės ansamblis

Przyjaźń ze szkoły, miłość do muzyki i wiara to prawdopodobnie główne powody, dla których Gailestingumo šventovės ansamblis („Zespół Miłosierdzia”) zebrał się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Wilnie trzy lata temu. Od samego początku życie zespołu oscylowało między tą a inną wileńską świątynią - kościołem Najświętszego Zbawiciela Braci Joannitów. Repertuar zespołu powstał z pragnienia, by wypełnić te święte miejsca muzyką. Obejmuje on arcydzieła muzyki późnego średniowiecza i wczesnego renesansu.

„Poszukiwanie piękna autentycznej muzyki sakralnej to najlepszy opis stworzonego przez nas kolażu” – wyjaśniają członkowie zespołu. „Szukamy piękna, które ujawnia tajemnice świata”.

Koncert odbędzie się w piątek 26 lipca, o 21.00 w bazylice Świętej Trójcy ojców Dominikanów.

 

Niezwykła codzienność na warsztatach

Także w pozostałe wieczory nie zabraknie ciekawych akcentów muzycznych: we wtorek uczestnicy i inni goście wezmą udział w „nabożnym śpiewaniu”; w środę odbędzie się tradycyjne, gregoriańskie nabożeństwo – tzw. Matutinum święta św. Jakuba, w piątek Misterium Męki Pańskiej, a w sobotę bizantyjskie nabożeństwo – Paraklisis do Bogurodzicy. Szczytem wieczornych spotkań będzie czwartkowa Msza św. i koncert premierowy nowej płyty o. Dawida Kusza OP «Ite in mundum».

Warsztaty zakończy niedzielna Msza święta o 13:30, po której obecni w bazylice Świętej Trójcy będą mogli wysłuchać prezentacji uczestników warsztatów.

Zajęcia warsztatowe dostępne są dla zarejestrowanych uczestników, natomiast wstęp na Msze święte o 12:00 i wieczorne wydarzenia jest wolny dla każdego.

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania muzyczne oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także organizuje środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Jest organizacją pożytku publicznego.

Oceń treść:
Źródło:
;