Przygotowania
Dźwięczne brzmienie miłosierdzia
Wczoraj w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu został odlany Dzwon Miłosierdzia. Półtonowy dzwon przywita papieża Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Jak podkreślił właściciel przemyskiej pracowni ludwisarskiej, Piotr Olszewski, wykonanie dzwonu na Światowe Dni Młodzieży to jedna z najważniejszych chwil w historii jego firmy. Jak opisał dzieło swojej pracowni – dzwon jest dostojny, a zarazem skromny, zważywszy na niejednokrotne przesłania papieża Franciszka na temat Kościoła ubogiego.
„Ten dzwon ma być przede wszystkim wizytówką spotkania papieża Franciszka z młodzieżą z całego świata. Wybraliśmy taką wagę dzwonu, bo częstotliwość jego dźwięku, czyli a1, a dokładniej 440 Hz, jest podobna do tonu ludzkiej wypowiedzi czy śpiewu, a więc jest przyjazna dla ucha człowieka” – wyjaśnił Olszewski.
Olszewski wskazał, że proces tworzenia dzwonu jest bardzo złożony. Rozpoczyna się komputerową wizualizacją projektu, następnie wirtualny zamysł przenosi na szatę graficzną rzeźbiarz. Później następuje odlanie wykonanych w wosku elementów oraz produkcja negatywów. Ostatecznie tworzy się pierwotną formę dzwonu złożoną z rdzenia, dzwonu fałszywego, płaszcza i korony.
Wszystko powyższe jest pracochłonne. Sam odlew, podczas którego pustą przestrzeń między płaszczem a rdzeniem wypełnia się brązem dzwonowym, trwa około godziny. „Istotne jest zachowanie proporcji w tym stopie – stosunek miedzi do cyny powinien wynosić 78% tego pierwszego do 22% drugiego” – przybliżył czynności wykonane w piątek Olszewski.
Wykorzystywane materiały roztapia się w piecu do temperatury ok. 1200 stopni Celsjusza, a następnie zalewa się nimi zakopaną w ziemi odlewniczej formę, co dodatkowo zabezpiecza odlew. Tak właśnie wyglądało to wczoraj.Warto zaznaczyć, że wysłannikiem kard. Stanisława Dziwisza na ten moment był Andrzej Bochniak, który wtapił w dzwon pamiątkowy medal podarowany przez księdza kardynała, wydany w 20. rocznicę pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II.
Etapem wieńczącym produkcję Dzwonu Miłosierdzia będzie wykonanie klasycznego dębowego zawieszenia, serca i napędu – tym zajmuje się już firma Rduch Bells & Clocks z Czernicy.
Na Dzwonie Miłosierdzia znalazły się herby papieży Franciszka i Jana Pawła II, herb kard. Stanisława Dziwisza oraz symbol Światowych Dni Młodzieży. Szczegółowe informacje o dzwonie i jego komputerowe wizualizacje dostępne są pod adresem www.janfelczynski.com.
W pracowni, w której powstaje Dzwon Miłosierdzia na ŚDM, wykonano także dzwon Jan Paweł II, który wisi w Wieży Srebrnych Dzwonów na Wawelu oraz dzwon Mieszko i Dobrawa, który po raz pierwszy zabrzmi w trakcie uroczystości z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski na Ostrowie Lednickim. Uroczyste odsłonięcie Dzwonu Miłosierdzia na Campus Misericordiae odbędzie się 3 kwietnia.