Imieniny: Iwony, Dezyderego, Kryspina

Wydarzenia: Światowy Dzień Żółwia

Małopolska

Ekshumacja pary prezydenckiej na Wawelu

sarkofag lecha i marii kaczyńskich fot. KP/Fra3.pl Sarkofag Lecha i Marii Kaczyńskich

Ks. Zdzisław Sochacki potwierdził, że na Wawelu odbędzie się ekshumacja pary prezydenckiej, Marii i Lecha Kaczyńskich. Prośbę o pomoc w tej sprawie skierowała do parafii archikatedralnej Prokuratura Generalna w Warszawie.

"W dniu 27 października Prokuratura Generalna w Warszawie zwróciła się do naszej parafii z prośbą o pomoc i udział w ekshumacji pary prezydenckiej, Marii i Lecha Kaczyńskich" - powiedział proboszcz parafii archikatedralnej w Krakowie. 

Ks. Sochacki uściślił, że prokuratura poprosiła o wybranie osób, które będą uczestnikami części liturgicznej ekshumacji w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Kard. Stanisław Dziwisz wyznaczył do tego zadania dwóch kapłanów archidiecezji krakowskiej.

"W ekshumacji jako proboszcz parafii będę z urzędu uczestniczył ja. Drugą osobą będzie ks. prof. Jacek Urban, upoważniony przez metropolitę krakowskiego" - sprecyzował kapłan. Ks. Sochacki dodał, że przedstawiciele katedry będą pomagać, by ekshumacja została przeprowadzona godnie, z szacunkiem do ciała ludzkiego oraz z chrześcijańskim zwyczajem.

„Na dzień dzisiejszy nie została podana data i godzina ekshumacji. Czekamy na ostateczne stanowisko prokuratury” – poinformował ks. Sochacki.

Ks. proboszcz zaznaczył, że więcej szczegółów zostanie pewnie podanych po spotkaniach przewidzianych na okres po Wszystkich Świętych. Dodał, że nieznane są na razie również okoliczności ponownego pochówku prezydenckiej pary.

Ks. Sochacki, bazując na poprzednich doświadczeniach związanych z ekshumacją gen. Władysława Sikorskiego, zapowiedział, że wzgórze wawelskie w dzień wyznaczony na ekshumację pozostanie otwarte dla pielgrzymów i zwiedzających.

Źródło:
;