Imieniny: Marka, Elzbiety

Wydarzenia: Dzień Ewakuacji

Pod oknem

Ekumeniczny tydzień modlitw o jedność chrześcijan

 fot. wikipedia.org

Przez cały tydzień podzieleni chrześcijanie chcą się spotykać aby prosić Boga o cud pojednania. W niedzielę 17 stycznia rusza Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

 

Uroczystym rozpoczęciem tygodnia ekumenicznych modlitw w Archidiecezji krakowskiej będzie niedzielna liturgia święta i nabożeństwo z udziałem przedstawicieli Kościołów w cerkwi prawosławnej na ulicy Szpitalnej w Krakowie. 

Najmocniejszym akcentem tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan ma być nabożeństwo ze specjalnym błogosławieństwem dla małżeństw mieszanych tj. tych, w których jedna strona jest katolicka, a druga należy do innej denominacji chrześcijańskiej. Ekumenicznej modlitwie, która odbędzie się 24 stycznia o godzinie 15:00 w Centrum Jana Pawła II, przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz, a uczestniczyć w niej będą biskup Grzegorz Ryś, ks. Józef Bartos, ks. Roman Pracki, ks. dr Peter Hocken oraz inni liderzy, pastorzy i księża kościołów i wspólnot chrześcijańskich.

– Małżeństwa mieszane są największą szkołą jedności Kościoła - mówił w Polsce Benedykt XVI. Dlatego zrodził się pomysł, aby dotrzeć do wszystkich takich małżeństw w Krakowie. Zależy nam, aby właśnie te rodziny mogły się spotkać. Namawiam, żeby na tym wydarzeniu pojawili się wszyscy,  którzy nie mogą żyć spokojnie, dlatego że Kościół jest podzielony!  – tłumaczy biskup Grzegorz Ryś.

W ramach tygodnia planowane są liczne nabożeństwa ekumeniczne w świątyniach katolickich, m.in. w kościele św. Floriana z udziałem przedstawicieli Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, oraz w kościele św. Szczepana z udziałem przedstawicieli Kościoła Polskokatolickiego. Przygotowywane są także spotkania modlitewne w świątyniach protestanckich, w których będą uczestniczyć przedstawiciele Kościoła katolickiego, m.in. w kościele ewangelicko-augsburskim św. Marcina na ul. Grodzkiej.

Organizatorom i uczestnikom tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan mają przyświecać słowa z Pierwszego Listu św. Piotra Apostoła: „Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana”.

– Jedność Ciała Chrystusa jest wielkim dziełem naszego Boga, którą chcemy ogłaszać, i o którą chcemy się modlić. Razem z braćmi z innych wspólnot chrześcijańskich pragniemy wołać o przebaczenie grzechu podziału między nami i prosić Ducha Świętego, aby rozpalił w nas braterską, pełną akceptacji miłość – mówi Karol Sobczyk, rzecznik prasowy Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji.

Pierwsze nabożeństwa ekumeniczne z udziałem katolików odbyły się w Krakowie w 1964 r. Organizował je ks. Andrzej Bardecki na prośbę Metropolity krakowskiego abp. Karola Wojtyły.

Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan wpisany w kalendarz obchodów Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. 

Źródło:
;