Imieniny: Marka, Elzbiety

Wydarzenia: Dzień Ewakuacji

Świat

emmanuel macron fot. Пресс-служба Президента Российской Федерации / wikipedia.org

Rozmawiano między innymi o ochronie środowiska, migracjach, konfliktach, sytuacji na Bliskim Wschodzie i w Afryce, a także o integracji europejskiej.

 

Ojciec Święty przyjął na audiencji prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym, w czasie serdecznych rozmów podkreślono dobre relacje dwustronne między Francją i Stolicą Apostolską. Zwrócono też uwagę na wkład Kościoła i innych religii w budowanie dobra wspólnego.

Podjęto również kwestie leżące w obszarze zainteresowań obu stron, takie jak ochrona środowiska, migracje, zaangażowanie na szczeblu multilateralnym w zapobieganie i rozwiązywanie konfliktów, szczególnie w odniesieniu do rozbrojenia. Rozmowa była też okazją do wymiany opinii na temat niektórych konfliktów, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Nie zabrakło też w końcu wspólnej refleksji na temat perspektyw projektu europejskiego – czytamy w watykańskim komunikacie prasowym.

Wizyta prezydenta Emmanuela Macrona w Watykanie nie ograniczała się do audiencji u Papieża. Rano we francuskiej ambasadzie spotkał się z przedstawicielami Wspólnoty św. Idziego, która odgrywa ważną rolę w zażegnywaniu konfliktów międzynarodowych oraz w organizacji korytarzy humanitarnych dla uchodźców.

Po południu natomiast Macron udał się do bazyliki św. Jana na Lateranie, gdzie przyjął tytuł honorowego kanonika tej papieskiej bazyliki. Tytuł ten przysługuje z urzędu francuskiej głowie państwa, jednakże w praktyce przyjmowali go wyłącznie prezydenci prawicowi. W ten sposób – jak zauważa redaktor naczelny Famille Chretienne, głównego katolickiego tygodnika we Francji – Macron pokazuje Francuzom, że nie jest prezydentem w pełni lewicowym. Jak podkreśla Antoine-Marie Izoard, Macron przybył do Watykanu przede wszystkim po to, by zyskać sobie katolicki elektorat. Tym niemniej jego rozmowa z Papieżem na pewno nie była łatwa.

“W kwestii uchodźców między Macronem i Papieżem na pewno nie ma pełnej zgody – powiedział Radiu Watykańskiemu Izoard. – Jest to przedmiot do poważnej dyskusji, również w kontekście całej Europy i problemów z migrantami na granicy z Włochami. Dobrze wiemy, że w ostatnich tygodniach doszło do poważnego spięcia między Włochami i Francją w sprawie przyjmowania uchodźców. Są nadzieje, że słowo Papieża mogłoby trochę uspokoić emocje. Ta dzisiejsza wizyta w Watykanie jest bardzo ważna dla samego Macrona, który chce w ten sposób pozyskać katolicki elektorat. Macron dobrze wie, że katolicy na niego nie głosowali w wyborach prezydenckich. Stąd też jego obecność w bazylice św. Jana na Lateranie. Jednakże w przeciwieństwie na przykład do prezydenta Sarokzy’ego, postanowił on nie wygłaszać z tej okazji przemówienia, by nie otwierać dyskusji na temat świeckości państwa. Wypowiedział się zresztą na ten temat niedawno podczas spotkania z biskupami. On sam, pamiętajmy, prezentuje się jako agnostyk, niekatolik, choć jak wiemy w młodości sam poprosił o chrzest, kiedy miał 12 lat, co na pewno nie było nieznaczącym epizodem. W każdym razie dziś na Lateranie ograniczył się do krótkiego pozdrowienia, bez programowego przemówienia, aby nie zaogniać sytuacji”.

Oceń treść:
Źródło:
;