Imieniny: Marka, Elzbiety

Wydarzenia: Dzień Ewakuacji

Prasa

eSPe 124: św. Józef – symbol jakiej męskości?

czasopismo espe fot. www.e-espe.pl

W najnowszym numerze eSPe stawiamy św. Józefa za wzór męskości – zarówno dla mężów, jak i kapłanów i zakonników.

 

Często się podkreśla, że na kartach Ewangelii nie zanotowano żadnego słowa, które miałby wypowiedzieć św. Józef. Z jednej strony może biblijny Autor chciał pokazać, że to człowiek czynu i taki też powinien być mężczyzna – powinien więcej robić niż mówić. Ale z drugiej strony, po co tu cokolwiek mówić, skoro on był ciągle blisko Maryi i Jezusa? Nic więcej nie trzeba. Być jak św. Józef, to być blisko Jezusa i Maryi. Żyć z Nimi i dla Nich.

W tekstach ze 124 numeru eSPe można wyczytać, jak aktualnym wzorem św. Józef jest dla nas dziś. To wydanie otwiera artykuł Sławka Leszczyńskiego ze Wspólnoty „Przymierze Wojowników” z Krakowa o dojrzewaniu do pełni męskości. „Z jednej strony pragnienie wolności, a z drugiej chęć przeżycia jakiejś przygody, doświadczenia ryzyka, wysiłku, a nade wszystko poczucie spełnienia to uczucia, które kryją się w sercu każdego mężczyzny. Jako mężczyźni jesteśmy stworzeni do działania, do zdobywania, do „czynienia sobie ziemi poddaną”. Niektórzy z nas podejmują te wyzwania każdego dnia, inni skrywają je głęboko w środku i boją się wyjść ze swojej strefy komfortu. Wolą patrzeć z boku – co nie znaczy, że przestają myśleć o wielkich rzeczach” – pisze Sławek Leszczyński.

Małgorzata Janiec pisze o św. Józefie jako skutecznym patronie dla poszukujących męża; przywołuje także świadectwo wysłuchanej modlitwy. Z kolei o. Piotr Recki SP stawia św. Józefa jako wzór życia zakonnego i kapłańskiego. „Nie mam najmniejszych wątpliwości, że św. Józef godny jest tego, by stawiać go za wzór i nazywać patronem osób powołanych. I wcale nie dlatego, że – przez wzgląd na to, iż jako pierwszy trzymał w swych dłoniach Ciało Chrystusa – nazywany jest przez wielu pierwszym kapłanem Nowego Testamentu. Pisząc o Józefie jako wzorze i patronie mam na myśli przede wszystkim całe jego pokorne życie. Życie bezgranicznie oddane Bogu” – podkreśla o. Recki.

W tym numerze przywołujemy także homilię papieża Franciszka z liturgicznego wspomnienia ziemskiego opiekuna Pana Jezusa. „Niech św. Józef uprosi młodym zdolność marzenia, podejmowania ryzyka i trudnych zadań, które ujrzeli w swych snach” – powiedział Ojciec Święty na porannej Mszy w Domu św. Marty.

O. Edward Kryściak SP w tekście „Stać się mężczyzną” odpowiada na pytanie, jak biblijni Adam i Jakub dojrzewali do pełni męskości.

W tym wydaniu eSPe także tradycyjne rubryki: Listy o powołaniu i Dzień dla Jezusa.

Czasopismo bezpłatnie można pobrać ze strony www.e-espe.pl.

Oceń treść:
Źródło:
;