Imieniny: Marka, Elzbiety

Wydarzenia: Dzień Ewakuacji

Dziedzictwo

Europejski Dzień Muzyki Dawnej również w Krakowie

 fot. Materiały prasowe

21 marca Kraków po raz pierwszy dołączy do prestiżowej sieci promującej europejskie dziedzictwo w sferze muzyki dawnej. A to za sprawą festiwalu Misteria Paschalia, dzięki któremu muzyka renesansu i baroku stała się znakiem rozpoznawczym miasta. Pierwszy dzień wiosny to data urodzin Jana Sebastiana Bacha, a także doroczne święto muzyki dawnej, hucznie obchodzone w całej Europie. W tym roku Kraków staje się jego częścią i razem z Jordim Savallem oraz orkiestrą Le Concert des Nations z dumą dołącza do bogatego programu 4. edycji Europejskiego Dnia Muzyki Dawnej!

 

Muzyka od wieków stanowiła jedną z najistotniejszych sfer życia kulturalnego Europy. Podczas gdy twórczość wielu rodzimych kompozytorów cieszy się dziś ogólnoświatową sławą, repertuar rzeszy twórców ery średniowiecza, baroku i renesansu wciąż czeka na odkrycie. Europejski Dzień Muzyki Dawnej to święto ponad tysiącletniej tradycji muzycznej Starego Kontynentu, organizowane przez sieć European Network for Early Music pod patronatem Komisji Europejskiej oraz UNESCO. Od czterech lat początek wiosny jest czasem licznych spotkań, koncertów oraz konferencji poświęconych muzyce dawnej, odbywających się w całej Europie. Krakowskim wkładem w ten niezwykły dzień będzie jeden z najbardziej wyjątkowych utworów muzyki instrumentalnej w historii: „Siedem ostatnich słów naszego Zbawiciela na krzyżu” („Die sieben letzten Worte unseres Erlösers am Kreuze”) inaugurujący 13. odsłonę festiwalu Misteria Paschalia.

„To dla nas zaszczyt, że konsekwentnie budowana od lat marka festiwalu Misteria Paschalia jest dziś szeroko dostrzegana nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami. Jego 13. odsłona okazała się dla nas niezwykle szczęśliwa, ponieważ po raz pierwszy program jednego z flagowych krakowskich wydarzeń wzbogaci tak ważne europejskie święto muzyki. Mamy głęboką nadzieję, że okres wielkanocny w naszym mieście, który od lat utożsamiany jest z obecnością wybitnych artystów kręgu muzyki dawnej, od tegorocznej edycji festiwalu kojarzony będzie również z obchodami European Day of Early Music” – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Kompozycja Josepha Haydna to jedno z najważniejszych dzieł XVIII wieku. Zestaw orkiestrowych „sonat”, napisany dla podziemnej kaplicy w Kadyksie, służyć miał rozważaniom tytułowych słów Chrystusa, które muzyka miała wspomagać. Bez tekstu (ten był odczytywany wcześniej), bez programu – po prostu muzyka skłaniająca do zadumy nad każdym kolejnym z ostatnich słów Chrystusa. Tym razem jednak z niespodzianką – w wyjątkowej roli przewodnika po uchwyconych przez Haydna tajemnicach wystąpi uwielbiany przez krakowską publiczność Jordi Savall.

Ten wyjątkowy koncert odbędzie się 21 marca, w Europejski Dzień Muzyki Dawnej, w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

;