Dziedzictwo
Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych
Przypomnienie zbrodni XX-wiecznych totalitaryzmów to cel obchodzonego 23 sierpnia, w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. W tym roku obchody z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy odbędą się w Tallinie w Estonii.
Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych – początkowo funkcjonujący pod nazwą Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu – został ustanowiony przez Parlament Europejski 23 września 2008 r.
Po raz pierwszy obchody zorganizowano w 2011 r. w Warszawie. Podpisana została wówczas "Deklaracja Warszawska", w której zwrócono uwagę na konieczność podtrzymywania w pamięci Europejczyków zbrodniczych konsekwencji działań reżimów totalitarnych.
W kolejnych latach uroczystości organizowano w Budapeszcie, Wilnie i Rydze. W tym roku odbędą się one w stolicy Estonii, Tallinie z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy. To pierwsza podróż zagraniczna Prezydenta RP.
W programie obchodów przewidziano m.in. konferencję naukową, w której będą uczestniczyć zastępca prezesa IPN Paweł Ukielski oraz Rafał Rogulski, dyrektor Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność (ESPS).
76 lat temu, 23 sierpnia 1939 r., minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow, ludowy komisarz spraw zagranicznych Związku Sowieckiego a zarazem przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych podpisali w Moskwie pakt o nieagresji wraz z tajnym protokołem dodatkowym, którego konsekwencją był IV rozbiór Polski.