Imieniny: Ferdynanda, Karola, Jana

Wydarzenia: Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Wspomnienia

Fátima przygotowuje się do uroczystości związanych z beatyfikacją

 fot. wikimedia.org

W Fátimie trwają przygotowania do uroczystości związanych z beatyfikację Jana Pawła II. Jutro fatimskie sanktuarium, poprzez telemost weźmie udział w czuwaniu modlitewnym w rzymskim Circo Massimo.

 

Jak poinformowała KAI Leopoldina Simões, rzecznik prasowa Sanktuarium Matki Bożej Różańca Świętego w Fátimie z inicjatywy portugalskich biskupów na 13 maja br. zaplanowano modlitwy dziękczynne za wyniesienie na ołtarze papieża Polaka.

“Władze sanktuarium z zadowoleniem przyjęły tę propozycję i corocznym uroczystościom upamiętniającym objawienia maryjne z 13 maja 1917 r. będzie w tym roku towarzyszyć podziękowanie za beatyfikację Jana Pawła II” - powiedziała Simões.

Według przedstawicieli sanktuarium w Fatimie, na uroczystościach dziękczynnych za beatyfikację Ojca Świętego oczekiwanych jest wielu pielgrzymów z zagranicy, w tym grupy z Polski.”W spodziewanej kilkusettysięcznej rzeszy wiernych dominować będą jednak Portugalczycy” - zaznaczyła.

Ważnym etapem przygotowań do uroczystości dziękczynnych za wyniesienie na ołtarze polskiego papieża będzie udział Fátimy w jutrzejszym czuwaniu modlitewnym w Rzymie, które dzięki telemostowi prowadzone będzie w czterech innych miejscach na świecie. Poza portugalskim sanktuarium, udział w tej niecodziennej modlitwie, transmitowanej na caly świat, weźmie też meksykańskie Guadelupe, tanzańskie Kawekamo, Bejrut oraz Kraków.

Przedstawiciele portugalskiego sanktuarium uważają jego udział w uroczystościach związanych z beatyfikacją Jana Pawła II za zasłużony. “Fátima była jednym z najbliższych sercu papieża miejsc na świecie. Fotografia przedstawiająca Jana Pawła II u stóp figurki Matki Bożej Fatimskiej została wybrana osobiście przez papieża na pocztówkę upamiętniającą jego 50-lecie posługi kapłańskiej” - przypomniała na łamach “Voz da Fátima” Leopoldina Simões.

Apel o udział w uroczystościach dziękczynnych za beatyfikację Jana Pawła II został wystosowany przez hierarchów Konferencji Episkopatu Portugalii w marcu br. W dokumencie stwierdzono też, iż „ papież-Polak zasługuje na miano błogosławionego z powodu swoich licznych cnót”. Wśród zalet Jana Pawła II wymienili oni jego głębokie życie wewnętrzne, bezpośredniość oraz poczucie humoru.

Jan Paweł II odbył trzy wizyty apostolskie do Portugalii: w 1982, 1991 oraz 2000 r. Podczas każdej z nich odwiedził Fátimę.

;