Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty

Wydarzenia: Dzień Stoczniowca i Marynarza

Z Bogiem

 fot. Eliza Bartkiewicz / BP KEP/ flickr.com

Pierwszosobotnie rozważania dla dzieci pod nazwą „Fatimski Kwadrans” to sposób na zapoznanie dzieci z orędziem Fatimy. Do projektu zostali zaproszeni Księża Pallotyni oraz m.in. Karol Gnat – dziennikarz telewizyjny i radiowy.

 

Od roku w Sanktuarium Narodowym na zakopiańskich Krzeptówkach rozwija się inicjatywa Pierwsze Soboty Dla Dzieci. Program utworzono z myślą o dzieciach i całych rodzinach, które wspólnie pragną wypełniać wezwanie z Fatimy, czyli wynagradzać Niepokalanemu Sercu Maryi w pierwsze soboty. Do programu można dołączyć w każdym momencie. Można go realizować w swojej parafii lub pielgrzymować do Sanktuarium na Krzeptówki.

– W obliczu zagrożeń, jakie spotyka w tych czasach Rodzina, pragniemy umocnić ją, zapraszając dzieci razem z rodzicami do podejmowania trudu wynagradzania Pani Fatimskiej – wyjaśnia ks. dr Marian Mucha SAC, kustosz Sanktuarium Narodowego.

Fatimski Kwadrans, czyli 15-minutowe medytacje tajemnic różańcowych to jeden z warunków nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. Zawarto w nim rozważanie danej tajemnicy nawiązując jednocześnie do objawień Anioła i Matki Bożej w Fatimie. – My też możemy być jak dzieci fatimskie, mimo że ani Anioła ani Ciebie Maryjo nie widzieliśmy – słyszymy w pierwszych odcinku z serii Kwadrans Fatimski, który w pierwszą sobotę marca ukazał się na platformie YouTube oraz Spotify.

– Ufamy, że projekt Fatimski Kwadrans będzie pomocą dla rodziców, katechetów, a nade wszystko parafii, które wprowadzając nabożeństwo Pierwszych Sobót Dla Dzieci przyczynią się do szerzenia orędzia fatimskiego, tak wpisanego w życie św. Jana Pawła II – zachęca ks. kustosz. – Pamiętajmy, że 7 czerwca 1997 roku, a była to wówczas pierwsza sobota miesiąca, Św. Jan Paweł II przybył na Krzeptówki, by konsekrować sanktuarium-wotum wdzięczności za uratowanie życia Jego Świętobliwości 13 maja 1981 r. Przed przystąpieniem do uroczystości Ojciec Święty spędził ok. 15 minut w kaplicy Niepokalanego Serca Maryi zatopiony w modlitwie przed figurą Pani Fatimskiej. Pamiętajmy o tym szczególnie teraz, gdy tak wiele mówi się przeciwko osobie Ojca Świętego – podkreśla ks. Marian Mucha SAC.

Na stronie www.pierwszesobotydladzieci.pl dostępne są m.in. artykuły dla rodziców, bajki dla dzieci o tematyce fatimskiej, a także materiały dla parafii promujące inicjatywę. Program można śledzić w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram) oraz na platformach YouTube i Spotify.

;