Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Wydarzenia:

Film

Film "Bóg w Krakowie" w kinach od 3 czerwca

"Bóg w Krakowie" rozgrywa się współcześnie na tle urokliwego, tajemniczego i mistycznego miasta, w którym śledzimy losy jego mieszkańców.Historie, które zostają ukazane na ekranie
mówią o wierze, nadziei, przebaczeniu, poświęceniu, miłości i wolności, ale przede wszystkim o
tęsknocie człowieka za Bogiem i Jego Miłosierdziem.
Siedem epizodów spaja św. Albert Chmielowski, który jest
przewodnikiem widza po mistycznym Krakowie.


- To nie jest tak, że film religijny robi grupa nawiedzonych ludzi, którzy uważają, że sam fakt pokazania Sanktuarium Bożego Miłosierdzia powoduje, że jest pięknie, cudownie i znikają wszystkie problemy - mówi reżyser folmu Dariusz Regucki. - To myślenie naiwne. Owszem, jest pięknie i cudownie, ale w filmie, jest jeszcze coś takiego co nazywa się profesjonalizmem, czyli muszą być świetni aktorzy, ekipa która wie po co tu jest, scenograf, kierownik produkcji, dobry operator, czyli to wszystko co się składa na tzw. kuchnię produkcyjną. Bardzo dbałem o to, żeby widz nie odniósł wrażenia, że każemy mu klęczeć i wychwalać nasze dzieło tylko z tego powodu że mówimy o Bogu. Wiem, że najlepiej sprzedaje się zło, ale ja zachęcam ludzi, żeby w swoim życiu szukali sensu, nadziei i piękna które musi mieć smak, zapach i koloryt. Jest w nim śmiech i płacz. To Państwo znajdziecie w moim filmie, w Krakowie który jest miastem sakralnym i historycznym. "Bóg w Krakowie” to nie fajerwerki i tanie chwyty na religijną egzaltację - mówi reżyser.

Karina Seweryn gra w epizodzie, który opowiada o małżeństwie cierpiącym z powodu braku dziecka. Lekarze są bezradni, nie mogą ustalić przyczyny niepłodności. Małżeństwo w końcu trafia do ośrodka adopcyjnego i adoptuje dziecko. – Dla mnie nie było to takie proste. Razem z mężem przeszliśmy już przez niemal wszystkie etapy walki. Choć bardzo cierpiałam, przestałam już chyba liczyć na to, że zostanę mamą – przyznaje. – Zaraz po tym, jak zagrałam zadaną mi rolę, zaszłam w ciążę! Można powiedzieć, że to cudowne dziecko filmu "Bóg w Krakowie" - mówi aktorka z rozmowie z Małgorzatą Pabis.

Honorowy patronat nad filmem objął kardynał Stanisław Dziwisz. Zachęca on do obejrzenia filmu, bo jak tłumaczy "Kraków rzeczywiście otoczony jest ze wszystkich stron – od wewnątrz i z zewnątrz – świętymi". - Nieraz słyszałem, mówiło się, że ten Kraków został ochroniony od zniszczenia w czasie drugiej wojny światowej przez Świętych. Cieszymy się, że do tego grona wchodzą wciąż nowi święci, tak że to grono świętych i błogosławionych wciąż   się powiększa. Powiększyło się ostatnio o św. Jana Pawła II – wyjątkowego absolutnie świętego, i jest to nie tylko moje zdanie jako jego   bliskiego współpracownika, ale można je usłyszeć na całym świecie - mówi kardynał.

Film "Bóg w Krakowie" będzie miał uroczystą premierę 23 maja, zaś w kinach pojawi się 3 czerwca. Producentem jest Stowarzyszenie Rafael. Portal franciszkanska3.pl jest patronem medialnym filmu.

Źródło:
;