Imieniny: Jerzego, Wojciecha

Wydarzenia: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Film

Film dla niewidomych

 fot. Materiały prasowe

Już po raz czwarty w ofercie programowej Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie znajdzie się produkcja, która umożliwi osobom niedowidzącym i niewidomym uczestnictwo w wydarzeniu i odbiór koncertu za pomocą techniki audiodeskrypcji. Po „Matrixie”, „Gladiatorze”, obrazie „Star Trek” i filmie „BOGOWIE” przyszedł czas na hit wszechczasów – niezapomnianego Indianę Jones’a.

 

Dzięki audiodeskrypcji, czyli specjalnej narracji dodanej między dialogami i odsłuchiwanej przez słuchawki, osoby z dysfunkcją wzroku będą mogły na równi z widzącymi uczestniczyć w tej niezwykłej projekcji filmowej. Na symultaniczny pokaz jednego z najbardziej dochodowych filmów lat 80-tych – „Poszukiwacze zaginionej Arki” w reżyserii Stevena Spielberga – organizatorzy zapraszają w niedzielny wieczór 29 maja 2016 do TAURON Areny Kraków.

„Od lat FMF podkreśla społeczną odpowiedzialność i edukacyjny charakter festiwalu. Wspomaga uczestnictwo w kulturze osób niepełnosprawnych. Wspólnie z Fundacją Siódmy Zmysł organizujemy audiodeskrypcję dla osób niedowidzących i niewidomych. Dbamy o to by festiwal był dostępny dla wszystkich, w tym także dla grup defaworyzowanych. Ułatwienie osobom niepełnosprawnym dostępu do dóbr kultury jest dla nas ogromnie ważne. Osoby z dysfunkcjami wzroku niezwykle rzadko korzystają z oferty kulturalnej, a my od lat staramy się to zmienić. Podczas tegorocznego Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie osoby niewidome i słabowidzące już po raz czwarty będą miały możliwość skorzystania z audiodeskrypcji” — mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, organizatora festiwalu.

Hit wszechczasów, film „Poszukiwacze zaginionej Arki” – nagrodzony został czterema Oscarami (za najlepszą scenografię, dźwięk, montaż i efekty specjalne). To produkcja George’a Lucasa, którą wyreżyserował Steven Spielberg. To sztandarowe dzieło Kina Nowej Przygody i najbardziej dochodowy film 1981 roku. Jeden z najpopularniejszych filmów zagranicznych w Polsce; w kinach obejrzało go blisko 9 mln widzów. W postać Indiany Jonesa, archeologa i poszukiwacza przygód, brawurowo wcielił się Harrison Ford, który — walcząc z nazistami — próbuje odnaleźć Arkę Przymierza.

Z okazji 35-lecia premiery pierwszej części serii filmów fabularnych o słynnym archeologu premierowo w Krakowie zaprezentowany zostanie film z kultową nominowaną do Oskara ścieżką dźwiękową Johna Williamsa. Jubileuszowemu pokazowi „Poszukiwaczy zaginionej Arki” w TAURON Arenie Kraków towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu Sinfonietty Cracovii pod batutą cenionego dyrygenta i aranżera — Ludwiga Wickiego.

Audiodeskrypcja to specjalna technika dostępnościowa, dzięki której osoby z dysfunkcją wzroku mogą uczestniczyć w projekcjach filmowych. Można powiedzieć, ze słyszą obraz, ponieważ audiodeskrypcja to specjalnie opracowana ścieżka dźwiękowa, umieszczona między dialogami. Osoby niewidome odsłuchują jej za pomocą słuchawek i dzięki zawartych w niej informacjach mogą podążać za fabułą filmu. W ścieżce audiodeskrypcji opisywane są te elementy fabuły, które przez resztę widzów odbierane są za pomocą zmysłu wzroku, czyli m. in. wygląd i emocje bohaterów, wygląd miejsca akcji czy w końcu samą akcję. Na festiwalu takim jak FMF, gdzie pokazywane są filmy obcojęzyczne konieczne jest także dodanie ścieżki audio napisów – czyli odczytanych przez polskiego lektora napisów, tak by dostępne dla osób z dysfunkcją wzroku były także obcojęzyczne dialogi.

„Bardzo cieszymy się, że możemy współpracować z Krakowskim Biurem Festiwalowym przy udostępnianiu tak niezwykłej imprezy jak Festiwal Muzyki Filmowej” - mówi Anna Jankowska, prezes Fundacji Siódmy Zmysł, która opracowuje audiodeskrypcję na FMF. „To jeden z niewielu festiwali w Polsce, dostępnych dla osób z dysfunkcją wzroku. To już czwarta edycja FMF z audiodeskrypcją - przez ten czas Festiwal zyskał wiernych widzów wśród osób niewidomych i słabowidzących. Już teraz otrzymujemy zapytania od osób, które uczestniczyły w poprzednich edycjach. Pytają czy a pewno będzie audiodeskrypcja i czy jeszcze są bilety” – dodaje.

Zainteresowani skorzystaniem z oferty - Indiana Jones z audiodeskrypcją – proszeni są o kontakt pod adresem: rezerwacje@biurofestiwalowe.pl (w tytule maila należy wpisać słowo Audiodeskrypcja). Pojedynczy bilet kosztuje 70 zł. Organizatorzy zapewniają miejsca w specjalnie przystosowanym, łatwo dostępnym sektorze oraz słuchawki, które będą wydawane na podstawie dokumentu tożsamości.

Organizatorami festiwalu są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i RMF Classic.

;