Imieniny: Gerwazego, Protazego

Wydarzenia: Światowy Dzień Anemii

Film

 fot. Łukasz Kaczyński

Niezwykłe historie zwykłych ludzi, w które wkracza Bóg ze swoim miłosierdziem, przebaczeniem czy przykładem swoich świętych – tak można opisać film „Bóg w Krakowie”. Premiera obrazu Dariusza Reguckiego odbyła się w 23 maja w kinie „Kijów.Centrum” w Krakowie.

„Ten film ma pokazywać coś innego niż to, co mówi dzisiejszy świat: że jest źle i bez sensu. Chciałem by był to film z przesłaniem, odpowiadający i ukazujący w perspektywie Boga sens tego wszystkiego, co dzieje się w naszym życiu” – powiedział reżyser filmu, Dariusz Regucki.

„Kraków to miasto nadziei. Patrząc na to, co wydarzyło się w tym mieście, przez pryzmat jego świętych i błogosławionych, czuje się zachętę, by i w naszym życiu działy się wielkie rzeczy” – dodał producent dzieła,  Andrzej Sobczyk ze Stowarzyszenia „Rafael”.

Film przedstawia dzieje zwykłych ludzi – młodego polityka, który otrzymuje korupcyjną propozycję, dziewczyny szukającej miłości czy złodzieja, który chce ukraść relikwiarz z Krwią Pańską – którzy są zmęczeni i zagubieni w problemach codzienności. Ukazuje również jak w ich życie wkracza Bóg – poprzez swoje przebaczenie, poświęcenie, dar wolności, a przede wszystkim wymiar miłosierdzia, tak bardzo wyraźny w przykładach przedstawionych świętych z Krakowa.

Jak podkreślali wychodzący z sali kinowej, film jest bardzo pozytywny i nastraja optymistycznie, ale również pobudza do rozważań. „Podobał mi się i jestem pełna podziwu dla jego twórców. W dzisiejszych czasach trudno jest mówić o Panu Bogu w sposób wiarygodny i przekonywujący – myślę, że tutaj się to powiodło. Film przedstawia także sakralne miejsca w Krakowie, które są mi szczególnie bliskie” – przyznała Małgorzata Morawiec.

„Film skłania do myślenia, stawia pytania na które, każdy powinien sobie odpowiedzieć. Ciekawy motyw to pojawianie się na filmie świętych, którzy kiedyś żyli w Krakowie i zostawili w nim ślad. To pokazuje, że oni w pewien sposób żyją na co dzień, by dalej być dla współczesnych drogowskazem” – oceniła z kolei s. Urszula, nazaretanka.

W rolach głównych wystąpili m.in. Jerzy Trela, Radosław Pazura, Przemysław Branny, Dorota Pomykała, Kamila Baar czy Piotr Cyrwus. Producentem filmu jest Stowarzyszenie „Rafael”, które w 2014 roku wyprodukowało film „Karolina”, przedstawiający historię życia bł. Karoliny Kózkówny.

Patronat honorowy nad produkcją objął kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Portal franciszkanska3.pl jest patronem medialnym filmu, który w kinach będzie można oglądać od 3 czerwca.

 

Źródło:
;