Imieniny: Laury, Marcjana, Alberta

Wydarzenia: Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszami

Film

 fot. materiały prasowe

W listopadzie 2020 r. zakończono ostatecznie prace nad filmem dokumentalnym pt. „Polska Jerozolima”. Obraz ukazuje historię Kalwarii Zebrzydowskiej w wymiarze duchowego i kulturowego dziedzictwa.

Projekt był realizowany od 2019 r. z inicjatywy Fundacji „Wiara i Prawda” oraz klasztoru w Kalwarii Zebrzydowskiej. Od początku prac do działań twórców i producentów finansowo i merytorycznie dołączyła Gmina Kalwaria Zebrzydowska, a projekt dofinansowano ze środków województwa małopolskiego. W prace zaangażowało się także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez bezpośredni nadzór i wsparcie Narodowego Centrum Kultury.

Film trwa 53 minuty. Powstał na podstawie scenariusza Mirosława Krzyszkowskiego i Joanny Zając, którzy także reżyserowali dzieło. Dodatkowym jego walorem estetycznym jest oryginalna muzyka Krzysztofa Odrobiny, w tym specjalnie napisana do filmu piosenka pt. „Pielgrzym”.

„Film ukazuje głównego bohatera - Mikołaja Zebrzydowskiego, którego życie jest bogate w niezwykłe zwroty akcji, którym towarzyszą często przełomowe decyzje. Zebrzydowski to człowiek z krwi i kości, kochający mąż, zaangażowany polityk i żołnierz. Pozostawił po sobie wiele dzieł, które do dzisiaj przynoszą owoce - Kalwaria Zebrzydowska ze skłaniającymi ku medytacji i modlitwie dróżkami, jest najważniejszym z nich” - poinformowano na stronie internetowej Kalwarii Zebrzydowskiej.

O tajemnicach Polskiej Jerozolimy opowiada widzom znany publicysta i dziennikarz Marek Zając, wchodząc w historyczną i współczesną rzeczywistość kreowaną na ekranie. Towarzyszy mu głos znanego aktora Waldemara Barwińskiego.

- Narracja filmu „Polska Jerozolima” to pasjonująca podróż przez XVII-wieczną historię Polski aż po współczesne obrazy i losy pielgrzymów i kontynuatorów dzieł fundatora Polskiej Jerozolimy Mikołaja Zebrzydowskiego. Wielkim kalwaryjskim pielgrzymem jest sam św. Jana Paweł II, który w roku 2020 został, zgodnie z watykańskim dekretem, Patronem Kalwarii Zebrzydowskiej - mówi reżyser Mirosław Krzyszkowski.

Twórcy zastosowali interesujący zabieg artystyczny, polegający na łączeniu w animacyjnej narracji dzieł sztuki, kart starych ksiąg i elementów architektury z obrazami filmowymi, co nadało im szczególnego wyrazu. Przyciągnąć może także ukazanie jak wiele w wymiarze duchowym i kulturowego dziedzictwa łączy prawdziwą Jerozolimę z jej polskim odpowiednikiem. W filmie będzie można również obejrzeć najważniejsze wydarzenia, rozgrywające się w Polskiej Jerozolimie, np. Wielkanocne Misteria.

Film „Polska Jerozolima” będzie można wkrótce zobaczyć w telewizji, internecie oraz na licznych pokazach. Film zapisany na płycie DVD można otrzymać bezpłatnie w Urzędzie Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej pok. 12.

Nakręcony obraz stanowi cześć projektu „Zebrzydowski 2020”, który Gmina Kalwaria Zebrzydowska zrealizowała wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Poza wspomnianym filmem wykonano jeszcze: medal - kopię z 1601 r. z wizerunkiem Zebrzydowskiego oraz monografię Mikołaja Zebrzydowskiego.

Oceń treść:
Źródło:
;