Imieniny: Marii, Magdaleny

Wydarzenia:

Film

Film z okazji 100-lecia urodzin ks. Jana Twardowskiego

 fot. Materiały prasowe

„Czas niedokończony. Wiersze księdza Jana Twardowskiego” – film zrealizowany z okazji 100-lecia urodzin wybitnego poety od 27 listopada będzie dostępny w ofercie edukacyjnej Kino Świat.

 

„Czas niedokończony” prezentuje twórczość ks. Jana Twardowskiego – jednego z najwyżej cenionych i ulubionych polskich poetów, uznawanego za autorytet moralny i duchowego przewodnika wielu pokoleń. Film portretuje kolejne osoby, które odnajdują w jego tekstach komentarz do własnego życia i otaczającego ich świata. Jedną z nich jest ks. Aleksander Seniuk – obecny rektor kościoła sióstr Wizytek w Warszawie, wieloletni współpracownik ks. Jana Twardowskiego.

„Nie opowiadajcie razem i osobno 
że nie ma ludzi niezastąpionych 
bo przecież moja matka 
łagodna i nieubłagana 
cała w czasie teraźniejszym niedokończonym […]”

- ks. Jan Twardowski

Reżyserem filmu jest wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą Dariusz Gajewski – członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej oraz twórca filmów fabularnych („Warszawa”, „Lekcje Pana Kuki”) i dokumentalnych.

„Wiersze Twardowskiego afirmują ciszę, wielką ciszę. Świat w którym żyjemy jest zaprzeczeniem ciszy. Otacza nas zgiełkliwy chaos. Może dlatego czytelnicy tak często sięgają po jego wiersze, znajdując to czego potrzebują, a nie mogą odnaleźć w swoim własnym otoczeniu” – mówi reżyser Dariusz Gajewski.

„Czas niedokończony” powstał w Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych – największej państwowej wytwórni filmowej w Polsce, która odpowiada za takie obrazy jak „Generał Nil” Ryszarda Bugajskiego, „Karbala” Krzysztofa Łukaszewicza, „Panie Dulskie” Filipa Bajona czy „Róża” Wojciecha Smarzowskiego. Autorem zdjęć jest Wojciech Staroń („Plac Zbawiciela”, „Jeszcze nie wieczór”, „Papusza”).

;