Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny

Wydarzenia: Światowy Dzień Raka Krwi

Dialog

Finał II edycji projektu "Oblicza Dialogu"

 fot. Fra3.pl

16 czerwca w krakowskich Łagiewnikach podsumowano II edycję projektu "Oblicza Dialogu" organizowanego przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Przez blisko 5 miesięcy młodzi ludzie z małopolskich szkół walczyli ze stereotypami i uczyli się, że inny wcale nie znaczy gorszy.

 

Hasłem tegorocznych spotkań była: „Wiara i tradycja. Celebracja świąt w różnych kulturach i religiach”. Wzięło w nich udział blisko tysiąc uczniów z całej Małopolski, zwłaszcza ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W swoich "kulturalnych" podróżach odwiedzili m.in. Chiny,  Iran, Izrael, Japonię czy Meksyk poznając Noc Jalda, Chanukę czy Święto Środka Jesieni. Co ważne nie tylko w teorii, o co zadbali pracownicy Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego, Stowarzyszenie „Dni Izraela” oraz krakowscy artyści plastycy.

Zajęciom towarzyszył  program edukacyjny “Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju” zachęcający młodych do poznawania innych kultur i religii we własnych środowiskach. W ramach programu uczniowie pod opieką nauczycieli – koordynatorów redagowali własne strony internetowe, na których prezentowali materiały tekstowe, filmowe i fotograficzne zgromadzone w związku z główną tematyką tegorocznej edycji. Sami organizowali także wystawy, spotkania i przedstawienia.

Liderami „Młodego Asyżu…2015” zostały następujące placówki oświatowe:
Liceum Ogólnokształcące Zespołu Szkół nr 1 w Mszanie Dolnej
Publiczne Gimnazjum im. Św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie
Gimnazjum nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Myślenicach
Gimnazjum nr 25 Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 3 im. Juliana Aleksandrowicza   w Krakowie.

- Byłem w grupie, która przedstawiała żydowski ślub. Pokazywaliśmy całą uroczystość zaślubin, wszystkie tradycje związane z ich świętami, szczególnie taniec wszystkich uczestników wesela. To chyba najbardziej zapadnie mi w pamięć - mówił Maciej Kucharski, uczeń Gimnazjum nr. 25 im. Juliana Aleksandrowicza w Krakowie.

W trakcie warsztatów tematycznych zorganizowanych przez Instytut Dialogu Międzykulturowego młodzi przygotowywali lokalne potrawy, ozdoby, poznawali tradycje świąt i ich symbolikę,  a nawet  alfabet poszczególnych kultur i tajniki wytwarzania świec. Uczyli się także  pisania ikon. Warsztatom towarzyszyła wystawa i prelekcje.

  - Zawsze fascynowały mnie inne kultury,  więc ten projekt był jakby stworzony dla mnie. Można się było naprawdę dużo nauczyć, bo sporo rzeczy wykonywaliśmy sami, w zasadzie wszyscy coś robili - cieszyła się Rachela Antosz - Rekucka z Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr. 1 w Mszanie Dolnej.

- Świat jest coraz bliższy, bardzo dużo podróżujemy, mamy dostęp do informacji, więc i młode pokolenie jest już inne. Chcą wszystko  poznawać, wszystkiego spróbować; poprzez nasze przedsięwzięcia możemy im to umożliwić - tłumaczyła pomysłodawca i koordynator projektu,  Barbara  Munk z Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

- Dla mnie te spotkania były m.in. odkryciem dialogu z młodzieżą, bo nie jest  łatwo mówić o tematach religijnych. Czasem jest tak, że ktoś podchodzi do nich obojętnie lub z dużym dystansem. Ten program pomaga się otworzyć, to pierwszy krok do tego, by w ogóle mówić o dialogu międzyreligijnym - podkreślał katecheta Grzegorz Jasiówka, opiekun zespołu z Gimnazjum nr. 25 im. Juliana Aleksandrowicza w Krakowie.

Szkołom biorącym udział w projekcie wręczono specjalne certyfikaty. Uroczystą  galę zwieńczył koncert zespołu Beltaine - jednej z bardziej oryginalnych grup polskiej sceny folkowej. Patronem medialnym projektu był portal www.franciszkanska3.pl.


 
ZDOBYWCY CERYFIKATU: „MŁODY ASYŻ. MŁODZIEŻ NA RZECZ TOLERANCJI I POKOJU”

Liceum Ogólnokształcące Zespołu Szkół nr 1 w Mszanie Dolnej

Gimnazjum nr 25 Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 3 im. Juliana Aleksandrowicza w Krakowie

Zespół Szkół Techniczno-Zawodowych w Tarnowie

Gimnazjum nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Myślenicach

Publiczne Gimnazjum im. Bł. Karoliny Kózkówny Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Radłowskiej

Gimnazjum im. Ks. Stanisława Słotwińskiego Zespołu Placówek Oświatowych w Kamieniu

Publiczne Gimnazjum im. Św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie

Publiczne Gimnazjum nr 3 im. Cypriana Kamila Norwida Zespołu Szkół Publicznych w Koszycach Wielkich

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej

Gimnazjum z Oddziałami  Integracyjnymi nr 14 im. Leopolda Staffa w Warszawie

VIII Liceum Ogólnokształcące im. St. Wyspiańskiego w Krakowie

Publiczne  Gimnazjum im. Janusza Kuliga w Łapanowie

 

Źródło:
;