Imieniny: Heleny, Wieslawy, Ryty

Wydarzenia: Dzień Praw Zwierząt,

Książka

Florysta łagiewnicki radzi

„Florysta łagiewnicki radzi” to album przedstawiający piękne kompozycje kwiatowe, jakie przez lata stworzył p. Michał Zdanowski – wykwalifikowany krakowski florysta. Autor był głównym pomysłodawcą dekoracji wykonanych podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku, a obecnie tworzy kompozycje kwiatowe w krakowskim sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz innych kościołach archidiecezji krakowskiej.

 

Książka „Florysta łagiewnicki radzi” to wartościowe kompendium wiedzy na temat dekorowania kościołów. Jak podkreśla autor, dekoracje wykonywane w świątyniach nie są przypadkowe, uzależnione są od okresu liturgicznego, a więc zarówno kolorystyka, jak i użyte materiały są dokładnie przemyślane. W układaniu kwiatów w kościele nie idzie tylko o zdobienie. Wykonana kompozycja kwiatowa ma pomóc głębiej i mocniej odczuć w sercu i duszy misterium liturgii. Oprócz tego kwiaty w świątyni przede wszystkim mają podkreślać sacrum: tu jest obecny Bóg – zaznacza. W niniejszej publikacji krok po kroku instruuje, jak wykonać daną kompozycję, jakich naczyń użyć, jak ustawić dekorację na ołtarzu, jak podcinać kwiaty i wiele, wiele innych, cennych i niezwykle praktycznych wskazówek.

„Florysta łagiewnicki radzi” to pozycja bardzo przydatna nie tylko dla sióstr zakonnych, które najczęściej dbają o wystrój kościoła, ale również dla wielu osób świeckich, szczególnie dla pracowników kwiaciarni, którzy coraz częściej wykonują okolicznościowe dekoracje w świątyniach, np. z okazji ślubu czy I Komunii św. Album zawiera bogaty zbiór fotografii, które można nie tylko podziwiać, ale również wykorzystać w pracy florysty, wzorując się na nietuzinkowych kompozycjach doświadczonego specjalisty.

Prezentowana książka podejmuje w pierwszej części problematykę florystyki liturgicznej i w konsekwencji tematy jej przyległe, a w drugiej prezentuje zdjęcia kilkunastu rodzajów kompozycji kwiatowych tworzonych etapami od podstaw, krok po kroku, aż do efektu końcowego – różnią się one kształtem, stylem, rodzajem naczynia, dobraniem odpowiednich stojaków itd. Ponadto w ostatniej części znajduje się album, czyli fotografie bukietów wykonanych w okresie kilkunastu lat. Ułożone są wg porządku dyktowanego przez rok liturgiczny. Liczne propozycje dekoracji wnętrza świątyni i rady florysty łagiewnickiego, wprowadzają krok po kroku w tajemnice warsztatu, które sam poznawał. Duchowy wstęp i praktyczne wskazówki sprawiają, że książka ta oprócz pięknego albumu może być także pomocą dla początkujących florystów.

MICHAŁ ZDANOWSKI
Pochodzi z Krakowa z parafii MB Nieustającej Pomocy. To tu stawiał pierwsze kroki w sztuce kompozycji kwiatowych. Najwięcej dekoracji wykonał w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie posługuje do dziś, a jego kompozycje ozdabiały także inne sanktuaria i kościoły w archidiecezji krakowskiej i nie tylko. Był głównym pomysłodawcą dekoracji na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. Zauważony i doceniony przez redakcje prasy katolickiej: „Gościa Niedzielnego” oraz „Niedzieli”. Jego kompozycje kwiatowe pomagały przeżywać uroczystości Kościoła, takie jak beatyfikacje, a także uroczystości archidiecezjalne, sanktuaryjne (pielgrzymki ogólnopolskie), czy uroczyste obchody roku liturgicznego pod przewodnictwem pasterzy Kościoła, transmitowane w Internecie i w telewizji na cały świat. Tajniki układania kwiatów poznawał, uzyskując tytuł dyplomowanego florysty. Jest pomysłodawcą, założycielem i autorem strony „Kompozycje kwiatowe” (@kompozycjekwiatowemichalzdanowski) na portalu społecznościowym Facebook, gdzie na bieżąco dzieli się fotorelacjami ze swoich realizacji.

SPOTKANIE AUTORSKIE – Aula św. Jana Pawła II przy Bazylice w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach – 18 września 2021 (sobota) o godz. 16:30. Na spotkaniu będzie możliwość zakupu książki.

Oceń treść:
;